Heeringapüügi mahtu plaanitakse vähendada

07. september 2009, 14:34

2. septembril tegi Euroopa Komisjon
ettepaneku suurendada 2010. aastal tursapüügi võimalusi Läänemeres ning soovitas
samas vähendada oluliselt heeringapüügi mahtu.

Komisjoni merenduse ja kalanduse volinik Joe Borg märkis, et komisjoni tursavarude taastamise kava on võimaldanud Läänemere tursavarudel taastuda.

„Kava tuleb rangelt kohaldada ka headel aastatel ning vajaduse korral võtta täiendavaid meetmeid. Kuigi seni on Läänemerel saaki vette tagasi lastud üsna vähe, võib see sageneda. Seepärast teeme kooskõlas saagi vette tagasi laskmist käsitleva komisjoni seisukohaga ettepaneku kehtestada järgmiseks aastaks valikulise püügi keeld,“ täpsustas Borg.

Tänu tursavarude taastamise kava tulemustele ja suurele juurdekasvule teeb komisjon ettepaneku suurendada tursa lubatud kogupüüki Läänemere idaosas 15% (44 580 tonnilt 51 267 tonnile) ning lääneosas 9% (16 337 tonnilt 17 700 tonnile). Lubatud kogupüügi suurendamise ettepanekud on kooskõlas mitmeaastase taastamiskavaga, mille eesmärk on viia kalastussuremus tasemele, mis tagab varude pikaajalise jätkusuutlikkuse.

Erinevalt Läänemere tursavarudest on heeringavarud kiirelt vähenemas. Borgi sõnul viitab sellele jätkuvalt langev juurdekasv, mis on täna vaid neljandik endisest juurdekasvust. Lisaks on heeringavarusid märgatavalt vähendanud 2009. aastal lubatud kogupüük, mis oli märkimisväärselt suurem teadlaste poolt soovitatust. “Heeringavarude ülepüügi peatamiseks ning varude vähese juurdekasvu hüvitamiseks on vaja püügivõimalusi oluliselt vähendada,“ nentis Borg.

Arvestades kalandussektori majanduslikku olukorda, teeb komisjon ettepaneku vähendada Läänemere lääneosa heeringavarude lubatud kogupüüki 21% võrra (27 176 tonnilt 21 469 tonnile). Läänemere keskosa heeringapüügi võimalusi soovitab komisjon vähendada 15% (143 609 tonnilt 122 068 tonnile).

Lisaks teeb komisjon ettepaneku vähendada kilupüügi võimalusi 15% ja piirata sama palju ka lõhe lubatud kogupüüki põhibasseinis. Lõhepüügi piirangud on seotud Läänemere noorlõhede vähenenud arvu, langenud ellujäämisprotsendi ning mõnede jõeforelli varude halva seisundiga põhibasseinis toimuva segapüügi tõttu. Lõhepüügi piirangud ei puuduta Soome lahel lubatud kogupüüki, kuna sealsete probleemide põhjustega tuleb tegeleda eelkõige sisevesi käsitlevate siseriiklike meetmete abil. Komisjon käsitleb küsimust asjaomaste liikmesriikidega praegu ette valmistatava lõheliste majandamiskava raames.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. September 2009, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing