Jaapani uus peaminister võtab kliimamuutust tõsiselt

07. september 2009, 15:40

Jaapani järgmine peaminister Yukio Hatayama
võtab kliima soojenemise probleemi oma eelkäijast Taro Asost oluliselt
tõsisemalt. Uue plaani kohaselt peaks Jaapan juba järgmise 11 aasta jooksul
vähendama süsinikdioksiidi emissiooni 25 protsenti võrreldes 1990. aasta
tasemega.

Yukio Hatayama asub Jaapani peaministrina tööle 16. septembril. Tema eelkäija Taro Aso oli kliima soojenemise vastases võitluses oluliselt tagasihoidlikum, lubades sama ajaga kärpida süsinikdioksiidi emissiooni vaid kaheksa protsenti, kirjutas BBC.

Hatoyama sõnul sõltuvad Jaapani valitsuse otsused siiski ka teiste riikidega saavutatavatest kokkulepetest, mis tulevad arutusele detsembris toimuvatel kliimakõnelustel Kopenhaagenis. Sellele vaatamata on Hatoyama seisukoht leidnud juba teravat vastuseisu Jaapani tööstusringkondades. Eriti autotööstus on väljendanud plaaniga rahulolematust, väites, et riik peaks kõigepealt soodustama majandussurutisest väljumist ja looma eeldused uueks kasvuks, selle asemel, et kokkuhoiuplaanidega majandusel veelgi enam hing kinni tõmmata.

Hatoyama sõnul ei ole 25-protsendiline vähenemine laest võetud number, vaid see on teadlaste poolt globaalse soojenemise pidurdamiseks väljapakutud arv.

Jaapan on küll majanduse suuruselt teine riik maailmas USA järel ning Hiina ja Saksamaa ees, kuid kasvuhoonegaaside emissiooni poolest maailmas alles viiendal kohal. Seega on Jaapan juba praegu küllaltki efektiivne ja suuruse kohta keskkonnasõbralik maa, mis teeb täiendavate kärpekohtade leidmise keerukaks.

Hatoyama lisas, et Jaapan eeldab süsinikdioksiidi emissiooni piiramist ka arenguriikidelt. Konkreetseid riike ta küll ei maininud, kuid on selge, et peamiselt peetakse silmas Hiinat ja Indiat.
Jaapani uus peaminister võtab kliimamuutust tõsiselt

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. September 2009, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing