Leiti pea meetri pikkune rott

07. september 2009, 16:21

Uus-Guinea saarel asuva Bosavi vulkaani
kaldeerast leiti hiiglaslik rott. Rott elab enam kui neljakilomeetrise
läbimõõduga ja džunglisse kasvanud kaldeeras ning ei näita inimeste suhtes üles
mingit kartust.

Roti pikkus ninast sabaotsani on 82 cm ning ta kaalub üle 1,5 kilo. Seega on tegemist väga suure rotiga, mille sarnaseid on maailmast leitud harva. Tegemist on uue liigiga, mida teadlased varem kirjeldanud ei ole, mistõttu puudub rotil seni veel teaduslik liiginimi, kirjutas BBC.

Teadlaste arvates piirdub uue liigi elupaik vaid Bosavi kaldeeraga. „See loom on tõesti rott, ehkki ta on väga suur,“ ütles imetajate uurija Kristofer Helgen Smithsoniani loodusloo muuseumist. Roti avastas BBC ekspeditsioon, kes tungis Uus-Guinea džungli sügavustesse, kuhu inimese jalg varem väga harva tee on leidnud. Ekspeditsiooni ülesandeks on salvestada materjali BBC programmi „Lost Land of the Volcano“ jaoks.

Kõigepealt sattus rott džunglisse jäetud infrapunakaamera ette. BBC meeskond oli hämmastunud roti suurusest. Kohe kahtlustati, et tegemist võib olla teadusele seni tundmata liigiga, kuid kindluse saamiseks tuli üks isend ka kinni püüda. Võttegrupil õnnestus loom ka elusalt kätte saada ning tema mõõtmeteks saadigi 82 cm ja 1,5 kilo. „Mul on kodus kass, kes on suuruselt selle rotiga võrreldav,“ ütles kaameramees Gordon Buchanan.

Rotil on pikk ja paks hõbepruunikas karvastik, mis aitab tal enam kui tuhande meetri kõrgusel asuvas kaldeeras ellu jääda.

Kaldeera on suur vulkaani ülaosas asuv org, mis tekib siis, kui väga võimas vulkaanipurse on magmakambri osaliselt tühjendanud. Selle kohal lasuv vulkaan jääb toetuseta ning variseb sisse, moodustades kaldeera, mida sageli ekslikult kraatriks nimetatakse. Bosavi vulkaan arvatakse hetkel kustunud vulkaanide nimistusse.

Vaata videot hiiglaslikust rotist siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing