Kullaunts üle 1000 dollari

Tõnis Oja 09. september 2009, 00:00

Kulla hind kerkis eile esimest korda pärast pooleaastast vaheaega üle 1000 dollari taseme. Eesti investoritel on siiski rõõmustamiseks varavõitu, sest kroonides arvestatuna jääb rekordist siiski enam kui kümnendik puudu.

Eile hommikul kerkis väärismetalli hind 1007,7 dollarini untsist.

Varem on kulla hind kerkinud üle 1000 dollari taseme vaid viiel korral (kullafutuurid üheksal) - eile, veebruaris ning kolmel korral 2008. aasta märtsis, mil see kerkis kõigi aegade kõrgeimale tasemele - 1030,80 dollarini untsist.

Eesti Pank fikseeris eile kulla ametlikuks kursiks 10887,3 krooni untsist. Kroonides kerkis kullauntsi hind rekordtasemele - 12 171,4 kroonini - selle aasta 20. veebruaril.

Seega, kui dollarites jäi kollase väärismetalli hinnarekordist puudu vaid 2,2 protsenti, siis kroonis (aga ka euros) arvestajatele jääb rekordist puudu enam kui kümnendik.

Vaatamata enam kui tuhandedollarilisele untsihinnale jääb see rekordist kaugele maha, kui võtame arvesse ka inflatsiooni, kirjutas Reuters. Väärismetallide konsultatsioonifirma Gold Fields Mineral Services analüütikute hinnangul on inflatsiooni arvesse võttes rekordtase 2079 dollarit untsist.

Miks kulla hind tõuseb? Kuna sügisel on Indias ning teistes Aasia riikides mitmed pühad ja pidustused, mil väärismetalli tarbimine kasvab, on september väga tihti olnud kulla jaoks hea kuu.

Teiseks, kasvamas on investorite ebakindlus majanduskasvu taastumise suhtes ning ebakindlus soosib pea alati väärismetalli hinnatõusu.

Kolmandaks põhjuseks on nõrk dollar. Nagu eelpool öeldud, on kuld kallis dollarites, aga euro suhtes see nii kallis ei ole.

Veel kergitavad metalli hinda kuulujutud, et Hiina soovib oma hiiglaslikus välisvaluutareservis dollari osa vähendada ning kuld on üheks nn valuutaks. See on aga pigem pseudopõhjus, sest nad ei osta väärismetalli turult, vaid reservi läheb see, mida nad ise toodavad.

Standard & Poor'si analüütik Sam Stovall arvab, et kulla hind jätkab kerkimist, sest väärismetalli tootmine globaalselt kahaneb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing