Küsimus: Väidetavalt algab ehituses paranemine aastal 2011. Mida saaksid ehitusfirmad ja materjalitootjad kriisi üleelamiseks teha?

ÄP 09. september 2009, 00:00

Igal juhul peaks nüüd avalik sektor tellima, sest nüüd saab ju ehitada ikka väga odavalt.

Liikuvad eurotoetused on ikka rohkem suunatud infrastruktuuridesse. Liiatigi on nende toetuste osakaal praegu veel väike.

Ehitajatele on raske midagi soovitada, eks nad teavad oma võimalusi lähtuvalt profiilist ise paremini.

Ehitusmaterjalitootjatele võiks soovitada eksporti. Kuid eksport omakorda sõltub väga tugevalt tootest. Näiteks betooni ju piiri taha ei saada. Samas aga ehitusvahtude tootjad ekspordivad vägagi edukalt.

Lisaks oleneb eksport ju ka naaberriikidest. Kuid sealgi on majanduskriis.

Seega tuleb lahendusvõti leida meie oma avalikust sektorist - koolide, lasteaedade, kaupluste ja teiste avalike ehitiste rajamisest. Nüüd on vaja riigi abi ning euroraha on siin oluline teema.

Eratellija ju praegu naljalt ehitama ei hakka.

Plaan peab olema hea, ja parem, kui endal ka halva aja üleelamiseks veidi vahendeid oleks. Omi. Turuosa hoidmiseks või kasvatamiseks teiste arvelt ei tohi oma konkurentsivõimet kahandada.

Oma väheste ressurssidega alla omahinna tööd või materjale müües tuleb kibe lõpp varsti. Alltöövõtjate ja tarnijate lüps ei ole jätkusuutlik. Turul on mälu.

Materjalitootja, kes jääb nulli, elab talve üle. Paranemiseaeg aasta 2011 on minu meelest liiga pessimistlik.

Näen, et kui talv üle elada, siis kevadel hakkab päike rohkem paistma. Kes talve üle elavad, need jäävad püsima. Praeguse seisuga sa võid ju käivet teha, kuid mis teha, kui miinus selle ära sööb.

Kel paksem rasvakiht peal, see pääseb. Talv määrab.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing