Pea talv vastu ja hoia kainet meelt

Siim Sultson 09. september 2009, 00:00

Ehitusbuumi kui suure peo lõppemine tähendas pidutsejale taas argipäeva jõudmist - mis tundus nii valusalt ebaõiglane ja kindlasti kohe mööduv. Siiski läks teisti.

Reaalsuse eitamine, siis süüdlase otsimine on nüüdseks asendunud kaine arusaamisega, et kriisis on terve maailm, mitte et see oleks vaid meie riigi häda. Lisaks tuleb tunnistada, et buumiaegsed töö- ja materjalihinnad olid ülepakutud. Seega seni ülepaisutatud ja ablas ehitussektor on jõudnud oma loogilisse faasi. Nagu astronoomiaski saab kord hiiuks paisuvast tähest väike jahtunud planeet.

Nagu maailmamajanduski, on ka ehitussektor arengult sinusoidaalne. Sellega tuleb kohaneda ja leida konstruktiivseid lahendusi.

Ajalugu tunneb selliseid kriise teisigi - nii maailma kui ka kohalikus võtmes. Nendega tutvumine tuleb kasuks. Kriisidest väljumisel on kehtinud alati üks nõue - kaine, kokkuhoidlik ja olukorda arvestav talupojamõistus. Hala ja süüdlase otsimine ei vii kuhugi.

Suvel liikuma hakanud teedeehituse eurorahad kütavad ehitussektoris kirgi - tahaks ju ka, aga ei jätku. Samas tõi see fakt ehitussektorisse särtsu konstruktiivset optimismi. Senise taustal on taibatud, et õnne tasub otsida vaid koduaõuelt, infrastruktuuride ja avalike ehituste vallast. Jah, konkurents on ülitihe, kuid võimalus koidab.

Tõsi, raha venib Eestisse pikkamisi ja rakendada saab seda ilmselt alles kevadel ja üle tuleb elada karm talv, mis mitmele saab saatuslikuks.

Siiski tasub talvel oma vaim selle püüdmiseks-kasutamiseks valmis panna. Liiatigi näitab ju maailma börsidel toimuv püüdlust ülespoole. Arvestades, et ehitus reageerib börsile aasta-pooleteise pikkuse viit-ajaga, saaks ehitusturu liikuma vast juba aasta pärast.

Ära ei tasu unustada ka eraklienti - mis siis, et ehitusturu käivitajat temast pole, kuid ta aitab ehitust pinnal hoida. See omakorda eeldab paindlikkust ja teenindusvalmidust.

Kriis on ka sügavuti mõttemallide muutumise aeg. Nüüd ilmselt lõpeb ettevõtjate ajudes vaimne okupatsioon - veneaegne jäik suuräri annab teed paindlikule kohalike teenindamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing