Saksa Auto lasi lao hinda alla üle 18 mln krooni

09. september 2009, 11:12

Ehkki laoautode müügist tekkinud
kogukahjum kajastub alles 2009. aasta aruandes, näitas Saksa Auto
majandusaruanne, et allahindlus ületas 18 miljonit krooni.

Mullu sai Saksa Auto 729,9 miljoni kroonise käibe juures 10,9 miljonit krooni kasumit. 2007. aastal oli käibeks 964,9 miljonit ja kasumiks 34,9 miljonit krooni. Ettevõtte varud, millest lõviosa moodustasid müügiootel autod, paisusid aastaga 156 miljonilt kroonilt 219 miljoni kroonini.

"2009. a jaanuari teisel poolel näitas autoturg, et ilma radikaalsemate allahindlusteta ei ole ikkagi võimalik autosid müüa. Samuti oli meie uute autode laoseis saavutanud kriitilise taseme, mis ei vastanud enam 2009. aastaks prognoositavale müügile," avaldas Saksa Auto.

Allahindlus allahindluse otsa

Tõsi, juba möödunud aasta aruandes on bilansipäeva järgse sündmusena räägitud reklaamikampaania kahjust ja mullu aset leidnud 2,1 miljoni kroonisest allahindlusest. Kuna allahindlusi tegid ka teised autokaupmehed ning karmistunud liisingutingimused jahutasid ostjate huvi, tuli automüüjatel veelgi järele anda.

"Seega otsustasime alates jaanuari teisest poolest alustada uue reklaamikampaaniaga, kus suure osa laoautode müügihind oli alandatud allapoole soetushinda. Kuni raamatupidamisaruande kinnitamiseni oleme saanud autode müügist kahjumit summas 16 612 000 krooni," lisas ettevõte majandusaruandes.

Saksa Auto juht Toomas Kuusk kinnitas Äripäevale, et peab laoautode müügikampaania lükkamist selle aasta algusesse heaks ning ainuõigeks otsuseks. "Aasta lõpus tehakse tavaliselt väga palju müügikampaaniaid," põhjendas ta. "Meie kampaania, mis toimus jaanuaris-veebruaris-märtsis, oli ainuõige otsus."

Kogukahjum näha järgmises majandusaruandes

Kuusk ei soovinud täpsustada, millisesse suurusjärku kogu allahindlus jäi, märkides, et üht-teist on siiski veel müüa ja kogu miinus kajastub alles 2009. a aruandes. Saksa Auto kodulehe andmetel on hetkel müügis kaks soodushinnaga mudelit, kuid nende allahindlus pole Kuuse sõnul juba müüdud autodega võrreldes kuigi suur.

"Praegu on meie laovarud isegi väiksemad kui peaks olema," sõnas Kuusk. "Normaalne varu oleks 2,5-3 kuu müük ehk kuskil 150 autot, kuid meil on neid praegu vähem."

Saksa Autol läks selles mõttes hästi, et mingeid uusi maid ja hooneid buumiaegse lao hoidmiseks ei ostetud ega ehitatud. "Meil sellist probleemi ei olnud, laod asuvad Mustamäe tee ümbruses, need olid sama omaniku omad," selgitas Kuusk. "Praegu pole ladude järele enam vajadust, võtsime ajutised aiad platside ümbert maha ja andsime tagasi."

Samas valmis Saksa Autol uus Škoda ja Volkswageni salong Pärnus, mis on esimene uue kontseptsiooni järgi ehitatud salong Baltimaades, sõnas Kuusk.

Teenindus muutus projektipõhiseks

Kuusk ütles, et teeninduse osakaal müügitulemuses on loomulikult kasvanud, kuid seetõttu, et autode müük on langenud. Teeninduse hinnad on langenud allahindluste ja selle tõttu, et autode remont on muutunud projektipõhiseks. "Kui on natuke suuremad tööd, tehakse projektipõhine pakkumine, varem võeti pakkumise aluseks tunnihind," selgitas ta.

"See ei vasta absoluutselt tõele, vähemalt Saksa Auto puhul mitte," kummutas Kuusk väite, et autofirmad teenivad nüüd põhiosa käibest tagastatavate liisinguautode ülesvuntsimisest, kus sunnitakse auto tagastajat kinni maksma kasvõi pisutki kribida saanud detailide vahetust. "Meile on liisinguautosid tagastatud väga vähe, sest oleme autode jääkväärtuse suhtes olnud väga konservatiivsed. Seetõttu müüvad inimesed liisingu lõppedes autod ise ära, kuna nii on neile kasulikum," selgitas Kuusk.

Saksa Auto põhitegevuseks on Volkswagen AG toodete maaletoomine, hulgi- ja jaemüük, hooldus ning garantiiteenindus. Möödunud aastal osteti Eestis 1543 Volkswagenit. Aasta varem soetasid ostjad 1927 sama marki autot.

Saksa Auto kuulub ASile Eesti Talleks, mille omanikuks on suurärimees Andres Sarri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. September 2009, 00:33
Otsi:

Ava täpsem otsing