Esmalt saab raha Gildi fond

Piret Reiljan 10. september 2009, 00:00

Seda olukorras, kus kümned Gild Arbitrage'i võlausaldajad jagavad oma nõuetele kamba peale tagatist Gildi portfellis oleva vara näol, näiteks maavarade litsentsid Armeenias ja mitmete kohalike pankrotistunud firmade võlakirjad.

Gildi kinnisvarafondilt EEREIF saadud laen on tagatud hulga Bulgaaria investeeringutega.

Näiteks on Gild seadnud finantspandi EEREIFi kasuks portsule Bulgaarias asuvate kinnisvaraprojektidega seotud Mramori tehnopargi, Vladaja ja Mortsajevo võlakirjadele.

Äripäevale teadaolevalt, kuid ametlikult kinnitamata andmetel on Gild Arbitrage'i Bulgaariaga seotud võlakirjadesse kümneid miljoneid kroone investeerinud ka Swedbanki privaatpanganduse kliendid ning Swedbank on seoses tagatisi puudutavate probleemidega kaalunud isegi kriminaalasja algatamist.

Swedbank vastas eile Äripäevale, et ei saa pangasaladuse tõttu seda teemat üldse kommenteerida.

Swedbanki võlakirjafond Privat Debt Fund on samuti Gildi võlausaldajate hulgas ning nende pensionifond K3 on investorite hulgas.

Gild Arbitrage'i juht Tõnno Vähk nentis oma hiljutises pöördumises võlausaldajate poole, et EEREIFi ja veel kahe võlausaldaja jaoks on emissiooni tingimused teistest pisut erinevad, sest nendega on kokku lepitud, et nad annavad kontrolli oma tagatiste üle ära võlakirjade kestuse jooksul ja kaotavad seniks võimaluse neid varasid omal algatusel müüa.

"Nende nõuded rahuldatakse neist konkreetsetest varadest tulenevast rahavoost küll esimesena, kuid fondi ja teiste võlausaldajate jaoks on oluline tagada, et võimalik lisaväärtus jääb proportsionaalselt kõigile teistele," teatas Vähk investoritele.

Äripäeva küsimusele, miks on Gildi hallatav kinnisvarafond EEREIF saanud oma laenu tagamise osas parema kokkuleppe ülejäänud investoritest, vastas Gild eile e-kirja teel:

"Kuigi tegemist on konfidentsiaalsete kokkulepetega fondi ja laenuandjate vahel, saame siiski kinnitada, et EEREIF pole ainus võlausaldaja, kelle laenule on tagatis antud.

Fonde juhivad erinevad fondivalitsejad ja erinevad fondijuhid ning laenulepingu läbirääkimine ja tagatiste nõudmine on kahepoolsete kokkulepete tulemus."

Lisaks EEREIFile on ülejäänud võlausaldajatega võrreldes eritingimused ka fondi suurimal võlausaldajal, Skype'i asutajatele kuuluval Ambient Sound Investmentsil (ASI) ning Erich Rannu suurosalusega aktsiaseltsil Astro Holding.

ASI kasuks on Gild pantinud 10 785 Luottotalo Fenno OY aktsiat ning Astro kasuks 2,4 miljoni USA dollari väärtuses nõude Filgate Credit Enterprises Ltd vastu.

Küsimusele, kas võlausaldajatega on emissiooni teemal lõplik kokkulepe saavutatud, vastas Gild: "Võlausaldajatele suunatud emissiooni tulemustest anname teada, kui märkimisperiood on lõppenud ning tulemused kinnitatud."

"Kui mõni investor taipas endale konkreetse tagatise välja rääkida, siis oli ta väga tark," kommenteeris eritingimuste olemasolu Gild Arbitrage'ile 15 miljonit krooni laenanud võlausaldaja Raivo Hein. "Ülejäänutel, kes laenu andes konkreetset tagatist ei nõudnud, jääb nüüd üle ainult pakutuga kaasa minna."

Gild Arbitrage'i fondijuht Tõnno Vähk saatis võlakirjaemissiooni tingimused laenuandjatele tutvumiseks 21. augustil. Äripäev avaldab lühendatud kujul kõnealuse kirja:

"Saadan Teile ülevaatamiseks koostöös suuremate võlausaldajatega koostatud võlakirjaemissiooni dokumentatsiooni. Vabandame, et see on rohkem aega võtnud, kui esialgu uskusime.

Pealtnäha keeruka dokumentatsiooni taga peitub tegelikult lihtne ja selge struktuur. Nõuded fondi vastu konverteeritakse 3 aasta pikkusteks võlakirjadeks, mis on tagatud kogu fondi varaga (pante hoiab kõigi võlakirjaomanike huvides tagatisagent, mida võlakirjaomanikud võivad igal hetkel vahetada) ning mille intress on 12%, 18% ja 24% vastavalt esimesel, teisel ja kolmandal aastal.

Kogu varadest laekuv rahavoog, mis ületab fondi toimimiseks ja kuludeks vajalikku puhvrit (500 000 eurot) jagatakse igakuiste lunastamismaksetena võlakirjaomanike vahel kuni võlakirjade lõpliku lunastamiseni.

Võlakirjaomanikud moodustavad järelevalvekomitee esialgu seitsmest suuremast võlakirjaomanikust, kes on kõige kõrgem otsustav organ, mis omakorda määrab oma esindaja fondi investeerimiskomiteesse, kus tehakse fondi tegevust ja investeerimist puudutavaid otsuseid. Investeerimiskomitee teeb otsuseid konsensuse alusel.

Lisaks on võlakirjaomanike lihtenamusel õigus alates 1. aasta lõpust ilma põhjuseta võlakirjad lõppenuks lugeda ning alustada pantide realiseerimist.

Fondivalitseja on teinud otsuse täielikult loobuda kõikidest kogunenud, kuid välja maksmata tasudest alates 2008 oktoobri algusest kuni selle aasta augusti alguseni ning on samuti kohustunud võlakirjadele allutama oma laenu fondile üle 200 000 euro.

Emissiooni toimumise eeldus on see, et 95% võlausaldajatest sellega liitub. Kuna aktiivsetesse läbirääkimistesse on olnud kaasatud ca 10 suuremat laenuandjat, kes koos Gildiga seotud võlausaldajatega (kokku ca 3-4%) moodustavad ligi 90% kõikidest laenudest, siis ei kahtle me selles, et emissioon toimub."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing