Euro ei ole Iirimaa pohmelusele imerohi

Sirje Rank 11. september 2009, 00:00

2010. a eelarve on rängim kokkuhoiueelarve Iirimaa 88aastase iseseisvusaja jooksul. Avalikus sektoris tuleb kärpida tuhandeid töökohti ja maksukeskkonda karmistada - muidu riigi rahaasju korda ei saa.

Rasked otsused langevad aega, mil riiki juhtivad poliitikud on sama populaarsed kui Iiri finantssüsteemi kreeni ajanud pankurid. Ning kolme nädala pärast tuleb valijailt välja meelitada "see õnnetu jah" ELi Lissaboni lepingule.

Sel nädalal avaldatud maailma riikide konkurentsivõime võrdluses on eelarvedefitsiit Iirimaa üks nõrgemaid näitajaid. 133 riigi seas on avaliku sektori eelarvepositsioon hullemas seisus vaid Zimbabwes ja veel seitsmes riigis.

Euroalal lubatud 3% asemel kasvab Iiri eelarvedefitsiit tänavu 12%-le SKPst. Seda juba jõustunud kokkuhoiumeetmete järel (5% SKPst), mis kärpisid avaliku sektori palku ja tõstsid tulumaksu kõrgeima määra mullu 41%-lt 47%-le.

Iiri valitsus kärbib kulusid ja tõstab makse oludes, kus SKP on arenenud riikidest suurimas languses ja töötus juba 12,2%. Veelgi enam kütab pahameelt valitsuse plaan osta pankadelt üles hapuks läinud kinnisvaralaenud - kogusummas 90 miljardit eurot, et pangad taas laenu andma hakkaks. Eelnõu jõuab parlamenti tuleval nädalal.

Iiri avalikkus leiab, et poliitikud päästavad sel moel taas neidsamu inimesi, kes buumi ajal miljoneid teenisid ja heldelt parteisid toetasid.

Valitsus hoiatab aga, et pankade päästeplaani nurjumine viib Iirimaa kerjakotiga IMFi ukse taha.

Euroala oivikust on saanud arenenud riikide seas rängimas majanduslanguses riik, mille eelarvedefitsiit läheneb 12%-le SKPst.

Defitsiidi kärpimiseks on Iiri valitsus nõu küsinud ekspertidelt - äsja on valminud nii maksusüsteemi kui avaliku sektori reformikomisjoni ettepanekud.

Viimane soovitab avalikus sektoris vähendada 17 300 töökohta, kärpida hariduse, tervishoiu ja sotsiaalkindlustuse eelarvet, kuni selleni välja, et valitsus ei peaks enam kompenseerima politseinike vormiriideid ega maksma traavivõistluste auhinnaraha.

IMF manitseb Iirimaad jätkama avaliku sektori palkade kärpimist, mis praegu ületavad erasektori palku keskmiselt 20% võrra.

Sel nädalal raporti avaldanud Iiri maksureformi komisjon pakub välja uued maksud, kuid manitseb seejuures, et üldine maksukoormus ei tohiks tõusta. Iirimaa peab jääma madalate maksudega riigiks, mis tähendab, et ka 12,5%ne ettevõtte tulumaks peaks alles jääma.

Rõhk on maksubaasi laiendamisel ning maksulaekumiste suuremal stabiilsusel - laenu- ja kinnisvarabuumi ajal sai Iiri valitsus 18% maksutulust kinnisvarasektorist, sh suure osa tehingute maksustamiselt.

Nüüd soovitab komisjon maksustada majaomanikud kinnisvaramaksuga, kehtestada veemaks ning süsinikdioksiidi maks. Kaduda võivad ka maksusoodustused Iiri artistidele, mis on seni kodumaal hoidnud nii Enya kui ka U2. Maksu alla läheksid ka lapsetoetused.

Valitsus on lubanud maksukomisjoni ettepanekud 2010. aasta eelarve koostamisel arvesse võtta.

Vaatlejate hinnangul on kõige suurem tõenäosus rakenduda süsinikdioksiidi maksul, mida kasseeritaks igalt kütuseliitrilt. Kinnisvaramaks lööks aga majaomanikest keskklassi pihta, mis on praeguse võimupartei peamine valijaskond.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing