Võlausaldajad: Gild Arbitrage'i võlakirjaemissioon kukkus läbi

Piret Reiljan 14. september 2009, 00:00

Gild emissiooni nurjumist Äripäevale ei kommenteerinud.

Vichmanni sõna võib osutuda määravaks, kuna tema osakaal kogu nõudest on üle 10 protsendi ning Gildi esitatud tingimuste järgi õnnestub emissioon vaid 95 protsendi võlausaldajate nõusolekul.

"Ma soovin, et fondis tehtaks otsuseid senisest rohkem võlausaldajate ja investorite huvides," sõnas Vichmann. Ta lisas, et soovib emissiooni õnnestumist, sest iseenesest on võlakirjade idee hea. Küsimus olevat vaid tingimustes.

Äripäevale on vihjatud, et Vichmann soovib Tõnno Vähi välja vahetada, et saada kontroll fondi üle võlausaldajate kätte. Samas ei kinnitanud Vichmann ise sellist väidet, jäädes kindlaks vaid sellele, et fondi otsused peaksid tulevikus olema senisest rohkem investorite huvides.

Gildi võlausaldajate hulka kuulub ka Swedbanki Privat Depti võlakirjafond, mille juht Peeter Piho kommenteeris olukorda järgnevalt: "Gildi väljapakutud struktuuriga töötas suur osa võlausaldajatest kolm kuud ja meie fondile see sobis. Kuna vajalikku kvoorumit siiski ei suudetud koguda, ootame Gildilt ettepanekuid olukorra lahendamiseks ja loodame, et need laekuvad kiiresti."

Gildi fondijuht Tõnno Vähk ja partner Rain Tamm on tunnistanud, et kui võlakirjaemissioon luhtub, läheb fondi vara kiirmüüki. Vähi sõnul ei pruugi aga kiirmüük rahuldada isegi võlausaldajate nõudeid, rääkimata investoritest. Ühtekokku on fondis kinni umbes poolteist miljardit krooni.

Võlausaldajate kinnitusel seab Gild uue emissiooni tähtaja, lootuses, et teisel katsel saavutatakse 95protsendiline võlausaldajate nõusolek, mis tagaks emissiooni õnnestumise.

Gildi juhitud Aserbaidžaani kinnisvaraprojekti raha pannud investorid ei jõua kokkuleppele mitmesugusteks tasudeks kulunud raha tagastamises.

Võlakirju emiteerinud osaühing Seaside Residence Baku kirjutas eelmise aasta lõpus raportisse, justnagu oleks kinnisvaraprojekt näidanud investoritele juba 40% tootlust. Sellest tulenevalt maksti Gildile edukustasu ning tasu 260 miljoni krooni suuruse emissiooni läbiviimise eest kokku 4,7 miljonit krooni.

Võlakirju ostnud investorid peavad seda summat ebamõistlikult kõrgeks ning nõuavad raha tagasi. Projekt on seisus, kus lahtine on nii osa maa ostmine kui ka juba soetatud maa omandiküsimus.

Ühe investori sõnul on läbirääkimised seisus, kus Gild oleks nõus edukustasu tagasi maksma, kui sellega võetakse maha kõik ülejäänud nõuded. Sellise kokkuleppega investorid aga ei nõustu.

Emissiooni nurjumisse suhtume rahulikult, meie positsiooni see väga drastiliselt ei muuda, kuna laen on mingil määral tagatud (Astro Holding on Gildi enda kinnisvarafondi EEREIF ja suurima võlausaldaja Ambient Sound Investmentsi kõrval üks kolmest võlausaldajast, kelle laen on tagatud konkreetse varaga. Ülejäänud võlausaldajad jagavad võrdselt tagatisena kogu fondi portfellis olevat ebalikviidset vara - toim).

Fondijuhi väljavahetamine on olnud teemaks, suhtume pooldavalt siis, kui on olemas parem fondijuht. Edasise osas on ehk märksõnad usalduse ja ülevaate taastamine vastavate kontrollorganite kaudu ning mõõdukas tempos likvideerimine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing