Eksperdid: NASA plaanides on augud

14. september 2009, 13:19

Valge maja sõltumatu kosmoseekspertide
nõukogu jõudis järeldusele, et NASA plaan uuesti Kuule lennata ei lähe läbi.
Probleem seisneb eelkõige rahas – ekspertide hinnangul vajaks NASA oma
iga-aastasele 18 miljardi dollarilisele eelarvele 3 miljardit lisaks.

Aruande kohaselt peab NASA oma praeguseid plaane oluliselt muutma. Viis aastat tagasi oli USA endise presidendi George W. Bushi ettepanekuks viia astronaudid uuesti Kuule aastal 2020. Selle plaani rahastamiseks kavatses ta järgmiseks aastaks kosmosesüstiku lennud lõpetada ja aastal 2015 rahvusvahelise kosmosejaama sulgeda, kirjutas AP.

Teadlastest, endistest astronautidest ja juhtivtöötajatest koosneva ekspertide nõukogu hinnangul tuleb neid tähtaegu muutma hakata, lisaks tuleb kosmoseuuringutes koostööd teha teiste riikidega ja eraettevõtetega.

NASA ei suuda eelarvet suurendamata minna kaugemale Maa madalatest orbiitidest, kuid ekspertide sõnul on mehitatud kosmoselennud olulised. Kuigi lisaks tuleks leida kolm miljardit dollarit aastas, oleks see kindlasti kulutusi väärt. Siiski tuleks veel läbi mõtelda, kuhu astronaudid saata.

Bushi plaan oli mina kõigepealt Kuule ja sealt edasi Marsile. Ka ekspertide arvates peaks Marss olema lõppeesmärgiks, kuid enne seda Kuule minek pole nende meelest ainsaks võimaluseks. Pigem võiks uurida muid Maa-lähedasi objekte nagu asteroide, samuti Marsi kuusid.

Ekspertide arvates peaks USA kosmosesüstikud jätkama lende 2011. aastani, et lõpetada vajalikud tööd kosmosejaamas. Samuti peetakse rumalaks Bushi plaani sulgeda 2015. aastal kosmosejaama ja uputada 25 aastat ehitatud jaam ookeani vaid viis aastat pärast täielikku töökorda saamist. Kosmosejaama eluiga peaks pikendama, arvavad eksperdid.

Kui USA oma praegused süstikud pensionile saadab, võib uute Ares-rakettide valmimiseks kuluda kuus-seitse aastat. Vahepeal peab USA lootma Vene Sojuz-rakettidele.

Eksperdid soovitasid NASA-l toetada ka eraettevõtteid astronaute madalatele Maa orbiitidele transportivate kosmoselaevade ehitamisel. Tegemist võib olla riskiga, kuid samas jääks NASA-l endal rohkem aega ja ressursse kaugemate avastuste tegemiseks. Näiteks kinnitas eraettevõtte SpaceX juht Elon Musk, et paari aasta pärast võiks ta astronaute kosmosesse saata 20 miljoni dollari eest, mis on oluliselt väiksem summa venelaste küsitavast 50 miljonist.

NASA peaks julgustama ka teisi riike ühinema Maa orbiidist kaugemal asuva kosmose uurimisega.

"Kui pärast hoolikat planeerimist, koostöö otsimist ja eraettevõtete julgustamist ei suuda USA ikka oma plaane rahastada, peaksime lüüasaamist tunnistama ja endale madalamad eesmärgid seadma,“ kirjutatakse aruandes.
Eksperdid: NASA plaanides on augud

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2009, 17:51
Otsi:

Ava täpsem otsing