Pihl: valitsus ei saa eelarve koostamisega hakkama

14. september 2009, 09:24

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatus
leidis eilsel koosolekul, et valitsus on lubamatult venitanud 2010. aasta
riigieelarve ettevalmistamisega, mis tuleb riigikogule esitada hiljemalt
septembri lõpuks.

Erakonna esimehe Jüri Pihli sõnul on omaette kõnekaks faktiks asjaolu, et 2010. aasta riigieelarvet ei arutatud isegi eelmisel kabinetiistungil, kuigi valitsusparteide vahel on suured erimeelsused ning riigieelarve esitamisega on kiire. Ühtlasi puudub riigieelarvet puudutav avalik arutelu, kuhu oleks kaasatud huvirühmade esindajaid, märkis Pihl.

Kuna valitsusel on otsuste tegemiseks jäänud vähe aega, siis on ka suur oht, et viimasel minutil tehtud otsused on viletsa kvaliteediga või puudub nende kasutegur hoopiski, märkis riigikogu sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni esimees Eiki Nestor. "Valitsus loodab parandada valitsussektori tasakaalu sammudega, mis 2010. aastal toimuval eurokõlblikkuse hindamisel võivad tasakaalu mõttes kõlbmatuks osutuda. Näiteks riigiettevõtete kogu kasumi riigieelarvesse toomine, teadmata, millist kahju see nende ettevõtete tulevikule võib põhjustada," ütles ta.

Jüri Pihli sõnul on taolisi näiteid veelgi. "Valitsus loodab saada tulu soojakvootide müügist, teadmata, kas neid keegi osta tahab ja millise hinnaga. Valitsus loodab jätkuvalt kärpimisele, teadmata, mida see endaga kaasa toob ning mitu päästekomandot või kiirabibrigaadi selle tõttu sulgeda tuleks. Valitsus loodab minna kiiresti üle eurole, teadmata, kas see on reaalne ülesanne," rääkis ta. "Vägisi jääb mulje, et valitsus ei juhi riiki, vaid loodab maavälistele jõududele, mis lahendaksid meie riigi ees olevad rasked otsused," lisas Pihl.

Riigi peataoleku põhjuseks võib Pihli sõnul olla ka see, et Reformierakond ja IRL on teadmatuses, kas nad aasta lõpuni valitsusliidu partneritena jätkavad. "Nii ei saa riiki juhtida. See valitsus kas hakkab ka tegelikuks valitsuseks või peab tagasi astuma," sõnas sotside juht.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatus leidis eile, et on valmis valitsust toetama sellise riigieelarve koostamisel, mis aitab Eesti ühiskonnal järgmise aasta suuremate ühiskondlike vapustusteta üle elada. Sotsiaaldemokraadid on esitanud riigikogu menetlusse eelnõu, mis peatab tulumaksumäära langetamise 2010. aastal, sest määra langetamine tooks kaasa riigieelarve tulude vähenemise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2009, 09:24
Otsi:

Ava täpsem otsing