Reform: sotsid ja Kesk loobusid eurost

14. september 2009, 15:38

Riigikogu rahanduskomisjon toetas täna
opositsiooni häältega Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide esitatud eelnõusid,
mis sätestavad suuri maksuvabastusi. Reformierakonna teatel tähendab
see eurost loobumist.

Rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul pööravad nende eelnõude toetajad selja Eesti europüüdlustele ning vähendavad muuhulgas pensionikassa laekumisi. Tema kinnitusel soovivad opositsioonierakonnad kehtestada väga suured maksuvabastused terviseedendusele ja meditsiinile, mis on piisavalt laiad mõisted, et hõlmata nii spaade tuusikuid, ravimeid kui isegi tervisenapse.

"Vägisi soovitakse luua olukord, kus palka ei maksta mitte rahas, vaid erinevates teenustes, sest nii on maksude võrra odavam," ütles Rõivas. Komisjoni esimehe hinnangul muudab see palgakorralduse oluliselt läbipaistmatumaks ning annab palju võimalusi maksudest kõrvalehoidmiseks.

Rõivas lisas, et kuna opositsiooni algatatud eelnõude tagajärjel sotsiaalmaksuga maksustatav tulu väheneb, vähenevad oluliselt ka pensionikassa laekumised ning raskeneb pensionide maksmine. "Kuna rahanduskomisjonis on opositsioonil ülekaal, siis aeg-ajalt selliseid provokatsioone esitatakse. Usun, et parlamendi enamus on nendele rumalustele vastu," lausus Rõivas.

Üks eelnõude algatajaid Eiki Nestor nimetas eelnõude rahalist mõju müstikaks, keskerakondlaste hinnangul väheneksid riigi tulud üle kolmesaja miljoni krooni aastas.

Keskerakonna teatel on nende esitatud eelnõu eesmärgiks vabastada ettevõtja erisoodustusmaksust rahandusministri poolt ette nähtud korras tervise edendamise ehk sportimise tarbeks tehtud kuludelt. "Eelnõu on tervise edendamise motivatsioonipakett teadlikele ja endast ning Eesti ühiskonna jätkusuutlikkusest hoolivale inimesele, kelle jaoks kõlab usutavalt mõte – Eesti viie tervema rahva, mitte lihtsalt viie rikkama riigi hulka," ütles Riigikogu liige Evelyn Sepp.

Tema sõnul peaks samuti erisoodustusmaksust vabastama ka ümberõppe- enesetäienduseks tehtud hariduskulud. "Eelnõu näeb ette vabastuse 2010. aastal 300 krooni kuus ning 2012. aastast selle täitmiseks 500 krooni," rääkis Sepp.

Sepa kinnitusel on euro vahend ning inimene ja tema kõrge elukvaliteet eesmärk. "Ainus, mis täna aitab, on investeerida inimestesse. Euroopa kõige haigem rahvas peab investeerima tervise edendamisse, ehk haiguste ennetamisesse. Mitte mõtlema vaid selle peale, kuidas vältimatuks ravimiseks vähem kulutada," sõnas ta.

Rahanduskomisjon arutas täna muude küsimuste seas järgmisi eelnõusid: käibemaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu, tulumaksuseaduse § 48 täiendamise seaduse eelnõu ja tulumaksuseaduse muutmise ja täiendamise seadus. Eelnõusid toetasid ka Rahvaliidu ja roheliste saadikud. Reformierakonna ja IRLi esindajad olid eelnõude vastu. Valitsus nimetatud eelnõusid ei toetanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2009, 16:34
Otsi:

Ava täpsem otsing