Suri miljoneid inimelusid päästnud Norman Borlaug

14. september 2009, 15:31

Ameerika põllumajandusteadlane, Nobeli
rahupreemia pälvinud Norman Borlaug suri laupäeval 95-aastasena. Borlaugi
teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et ta on päästnud hinnanguliselt 245 miljoni
inimese elu ning päästnud enam kui miljard inimest nälgimisest.

Borlaugi peetakse rohelise revolutsiooni isaks. Roheliseks revolutsiooniks nimetatakse 1945. aastal Mehhikos alguse saanud suuri ümberkorraldusi põllumajanduses, mis aitasid kiiresti kasvava elanikkonnaga riigil end ise toiduainetega varustada.

1942. aastal kaitses Borlaug Minnesota ülikoolis doktorikraadi taimepatoloogia ja geneetika alal ning asus peagi tööle Mehhikosse, et aretada hea saagikusega ning haiguskindlaid nisusorte. Just need nisusordid kombineerituna kaasaegse põllumajandusega tegid kiirelt kasvava elanikkonnaga Mehhikost 1963. aastaks nisu eksportija. 1965. ja 1970. aasta vahel Pakistani ja India nisutoodang tänu Borlaugi tööle peaaegu kahekordistus.

Need saavutused tõid Norra juurtega Borlaugile ülemaailmse kuulsuse ning 1970. aastal ka Nobeli rahuauhinna ning hiljem veel palju teisi autasusid paljudelt riikidelt ja organisatsioonidelt.

Mõistagi ei ülistanud kõik Borlaugi. Tal oli ja on palju kriitikuid, kes vastustavad ägedalt biotehnoloogia kasutamist taimede saagikuse ja haiguskindluse parandamiseks. Samas ei suuda nad peale kriitika ühtki mõistlikku alternatiivi välja pakkuda, sest peagi seitsme miljardini küündiva inimkonna toitmine ilma biotehnoloogia ja intensiivse väetamiseta on ilmselgelt võimatu.

"Privilegeeritud riikide kodanikud on harjunud sööma vähemalt kolm korda päevas ning on harjunud teadmisega, et toidupuudust ei ole," ütles Borlaug. "Ligipääs toidule on täna maailmas võrdsemalt tagatud kui varem, kuid sellegipoolest on nälg ikkagi veel liiga tavaline nähtus," lisas ta.

Lahkunu perekond loodab, et Borlaugi elu on teistele eeskujuks. "Meile meeldiks, kui tema elu oleks mudeliks, kuidas paljude teiste inimeste elu paremaks muuta ning aidata lõpetada maailma kurnavaid hädasid," ütlesid Norman Borlaugi lapsed pressiteates.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2009, 18:25
Otsi:

Ava täpsem otsing