Valitseda tuleb ausalt!

Jüri Pihl 15. september 2009, 00:00

Umbes aasta tagasi paljastas Äripäev tänuväärselt, et Tallinna Farmaatsiatehas kandis 2007. aastal pool miljonit krooni Keskerakonnaga tihedalt seotud Jüri Vilmsi Sihtkapitali arvele. Kulus vaid paar kuud ning Tallinna linnaplaneerimise amet loobus oma varasemast jäigast seisukohast mitte lubada farmaatsiatehasel rajada oma kinnistule kõrghoonet.

Loogilise jätkuna lahvatas uudispomm linnaametnik Ivo Parbuse vahistamisest. Kaitsepolitseiamet kahtlustas Parbust korduvas pistise võtmises. Kahtlustuse kohaselt võttis Parbus nii farmaatsiatehase kui ka Merko endistelt juhtidelt vastu kinkekaarte, lubades vastuteenena lükata käima erinevad detailplaneeringud.

See on vaid üks arvukatest tähelepanekutest, mis näitavad, et Eesti pealinna ei valitseta läbipaistvalt ja ausalt. Kuigi Parbuse kriminaalasi pole saanud veel kohtulikku lahendit, ei ole vaja nende karmide hinnangutega oodata seni, kuni kedagi on korruptsioonis süüdi mõistetud. Linnajuhtimine mitte ainult ei pea olema, vaid peab ka näima korruptsioonivaba ja omakasupüüdmatu. Inimesed peavad saama aru otsuste tagamaadest.

Parbuse juhtumi puhul hämmastas mind kõige enam linnapea Edgar Savisaare reaktsioon. Selle asemel, et teha tõe väljaselgitamisel koostööd õiguskaitseorganitega, viskus ta oma alluvate kaitsele, asudes riigiasutusi süüdistama.

Ebaaus linnajuhtimine on väga kulukas. Savisaar on pannud enda ainuvõimu ülistamiseks tööle võimsa propagandamasina, mis neelab kümneid miljoneid kroone linlaste raha. Fassaadi ilustavad noored ja tuntud naised, kes linnavalitsusse ametisse meelitatud.

Luban otsustavat pööret! Tallinna tuleb valitseda ausalt, läbipaistvalt ja korruptsioonivabalt. Ma ei ole endale ühelgi varasemal tööpostil lubanud kübetki allahindlust ega kahtle, et saan selle väljakutsega hakkama. Aus ja avatud linnajuhtimine ei oma üksnes moraalset ja filosoofilist tähendust. Ta on oluliselt säästlikum, temast tõuseb selge praktiline kasu linnaelanikele, aga kindlasti ka ettevõtjatele.

Tallinna ettevõtluskeskkonda saab ja peab parandama. Detailplaneeringutega seotud asjaajamist tuleb kiirendada ja lihtsustada, protsessi peavad olema kaasatud ka piirkonna elanikud. Aus valitsemine tähendab ka kõigi ettevõtjate võrdset kohtlemist, võrdseid rendile andmise tingimusi.

Uue linnavalitsuse esmakohus on teha kõik selleks, Tallinn väljuks võimalikult valutult ja kiiresti majandussurutisest. Kriisi aitavad kõige paremini seljatada uued investeeringud, mis toovad siia innovaatilisi töökohti.

Tallinnast peab saama linn, mis Eesti majanduse taas üles veab!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing