Jupiteril oli ajutiselt veel üks kuu

15. september 2009, 11:41

Eelmise sajandi keskel oli Jupiteril kuu,
mis tiirles planeedi ümber kõigest 12 aastat.

Sel nädalal avaldatud andmete kohaselt tiirles alates 1949. aastast Jupiteri ümber planeedi gravitatsioonivälja poolt kinnipüütud komeet nimega 147P/Kushida-Muramatsu, mis ennast 1961. aastal vabastada suutis, kirjutas AFP.

Tegemist on viienda teadaoleva kinnipüütud komeediga. Komeedid on Päikesesüsteemi väikekehad, mis tiirlevad ümber Päikese väga väljavenitatud orbiitidel. Ühe tiiru tegemiseks võib neil kuluda tuhandeid aastaid, kuid on ka komeete, mille tiirlemisperiood on mõõdetav kümnete aastatega.

Kinnipüütud komeedid lõpetavad oma eksistentsi sageli kinnipüüdjaga kokku põrkudes. Nii juhtus näiteks komeediga Shoemaker-Levy 9, mis 1994. aastal Jupiteriga kokku põrkas. Enamasti planeedid aga komeete kätte ei saa, vaid kallutavad nad lihtsalt seniselt orbiidilt kõrvale.

147P/Kushida-Muramatsu on aga eriline juhtum, sest tegi teadlaste sõnul Jupiteri ümber kaks tiiru, enne kui end taas vabaks suutis võidelda. Sellisele järeldusele jõudis jaapanlane Katsuhito Ohtsuka Tokyo Meteor Networkist. Avastust esitleti laiemale avalikkusele Euroopa planetaarteaduste kongressil Potsdamis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2009, 12:26
Otsi:

Ava täpsem otsing