Barroso jätkamine täna vaekausil

Sirje Rank 16. september 2009, 00:00

Seda maailma plaanis nii poliitilises kui ka majanduslikus mõttes, hoiatab Brüsseli Bruegeli mõttekoda, mis on kaardistanud Euroopa Komisjoni uue koosseisu olulisemad ülesanded ning vormistanud need märgukirjadena uutele volinikele.

"Ükski kandidaat pole ideaalne, kuid minu jaoks pole kõhklust - toetan Barroso jätkamist," vastas europarlamendi saadik Tunne Kelam Äripäeva küsimusele, kas ja miks Barroso jätkamist toetada. Ivari Padar sotside leerist lasi seevastu nõunikul vahendada, et "härra Padar veel alles otsustab".

Teisi kandidaate Barroso kõrval ei ole ning juunis toetasid tema jätkamist kõigi 27 riigi valitsusjuhid.

Europarlamendis on Barroso jätkamise suhtes kõige kriitilisemad sotsid ja rohelised. "Järgmised viis aastat otsustavad kogu Euroopa projekti edu või läbikukkumise, Barroso pakub aga vaid ümbertöödeldud vanu mõtteid," tsiteeris ärileht Financial Times sotside fraktsiooni kuuluvat endist Taani peaministrit Poul Nyrup Rasmusseni.

Visiooni järgmiseks ametiajaks avalikustas Barroso septembri alguses. Suur osa 40-leheküljelisest dokumendist käsitleb praegust majanduskriisi, mille akuutseimal ajal mullu sügisel jäi komisjon tegutsemisega hiljaks - riigid leppisid kriisimeetmetes ise kokku. Nüüd on lähim ülesanne kriisist edukalt välja tulla, mis eeldab tihedat koordineerimist kriisimeetmete lõpetamisel, kirjutas Barroso.

Läbiv teema Barroso programmis on sotsiaalne turumajandus, kus senisest suurem rõhk on tööhõivel ja sotsiaalpoliitikal. Samas on Barroso kõigutamatu, et ELi majandusedu nurgakiviks on ja jääb ühisturg.

"Äsjane kriis näitas, et rasketel aegadel on kiusatus ühisturu areng tagasi pöörata," märkis Barroso. Värskeim katsumus komisjonile on siin Opeli päästeplaan, mille osas Suurbritannia ja Belgia on avaldanud kartust, et töökohtade säilitamiseks Saksamaal on nende huvidest üle sõidetud.

Pikemas perspektiivis saab Euroopa kasvu vedajaks energiasäästlik majandus, mis eeldab panustamist innovatsioonile, tõhusat ümberõpet ning üleeuroopalist võrku nii IT- kui ka elektrienergia ja gaasisektoris, kirjutas Barroso. EL vajab tugevat tööstusbaasi ja vähem bürokraatiat ning uute prioriteetide valguses tuleb ümber vaadata ka ELi eelarve. Lisaks vajab EL "omavahendeid" ehk selget maksu(osa) ELi eelarve rahastamiseks.

Barroso manitseb, et kriisijärgses maailmas on joonistumas uued jõujooned. Kui EL tahab olla selle uue korra kujundaja, tuleb liikmesriikide jõud ühendada. Vastasel juhul jääb Euroopa hääl nõrgaks ja otsustavad teised.

Siiri Oviir
Annan oma toetushääle J. M. Barrosole. Euroopa Parlamendi valimised võitsid konservatiivid ja on korrektne, et kandidaat Euroopa Komisjoni presidendi kohale tuleb sellest poliitilisest perekonnast. Presidendil on oluline osa, et tagada kollegiaalsus, järjepidevus ja komisjoni eriroll Euroopa süsteemis. Ametisolev komisjon on suutnud tõhusalt tasakaalustada erinevate poliitikavaldkondade huvid, tegelda valdkondadevaheliste küsimustega ning integreerida eri poliitikavaldkondi, nagu koordineeritud majandusstrateegia, sotsiaalne ühtekuuluvus, energeetika ja kliimamuutus. Ees on veel suur töö, kohtumisel J. M. Barrosoga oli tema edasine tegevuskava mõjuv.

Kristiina Ojuland
Jose Manuel Barroso on oma tööga Komisjoni presidendina esimese tähtaja jooksul hästi toime tulnud. Ta on olnud mitte ainult Eesti huvidele kasulik president, vaid ka kogu Euroopa Liitu silmas pidades. Globaalsest aspektist on EL tema juhtimisel astunud suure sammu edasi kliimamuutuste valdkonna käsitlemisel. Ta on ise väikeriigi esindajana suutnud vältida suurriikide liigset domineerimist ning otsinud enamiku probleemide puhul ühisnimetajat ka uute liikmesriikidega Kesk- ja Ida-Euroopast. Viivitused komisjoni uue koosseisu kinnitamise osas on kahetsusväärsed.

Tunne Kelam
Toetan Barroso jätkamist. Ta on valinud õiged prioriteedid: Euroopa Liidu konkurentsivõime tõstmine, kliimamuutustele reageerimine, energiajulgeoleku tugevdamine. Tema tegevus tugineb isiklikul veendumusel püsiväärtustest, sotsiaalsest turumajandusest ning Atlandi-ülesest koostööst. Ta ei ole ülbe, ta on isiklikes suhetes üllatavalt tähelepanelik. Ta ei aja Balti riike segamini ning on hästi teadlik nende ajaloolisest taustast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing