Eesti miljardärid Jobsile järele ei jõua

Indrek Kald 16. september 2009, 00:00

Reedel ilmuvast Äripäeva rikaste TOPist leiab 22 Eesti inimest, kel vara üle miljardi krooni. Nende jõukuse kogusumma on 35,8 miljardit krooni ehk 3,3 miljardit dollarit. Tänavu märtsis USA ajakirjas Forbes ilmunud ülirikaste edetabelis on see number võrreldav arvutifirma Apple looja ning juhi Steve Jobsiga, kelle vara väärtus oli siis 3,4 miljardit dollarit. Maailma miljardäride nimekirjas andis see Jobsile 178. koha.

Eelmisel aastal koostatud 2007. aasta tulemuste põhjal oli Eestis miljardäre 42 ehk pea kaks korda rohkem kui tänavuses tabelis. Miljardäride jõukuse kogusumma on 35,8 miljardit. Eelmisel aastal oli miljardäre 42 ning nende vara koguhulk ulatus 72,2 miljardini.

Esmakordselt ületas ühe eestlase vara hulk miljardi krooni piiri 2004. aastal, mil Äripäeva Rikaste TOPi võitis ehitusettevõtja Toomas Annus 1,33 miljardiga. Aasta varem oli jõukaimaks eestlaseks laevandusettevõtja Enn Pant 921 miljoni krooniga.

Tänavuse riigieelarve tuludepoole kokkupanemiseks piisanuks 150 Eesti rikkaima inimese varast - selle koguväärtus on eelarvega samal tasemel. Pärast teist negatiivset lisaeelarvet ulatuvad Eesti riigi tulud sel aastal 84 miljardi kroonini. Täpselt sama suur on ka 150 jõukaima Eesti elaniku koguvara.

2008. aastal oli eelarve tulude maht pärast mullusuvist kärpimist 90 miljardit krooni ning toona vastas see 65 jõukaima eestlase vara koguväärtusele.

Sajal Eesti jõukaimal eraisikul on kokku vara 72,3 miljardit krooni ehk 6,7 miljardit dollarit, millega nad napilt edestavad suurärimehest Itaalia peaministrit Silvio Berlusconit.

72aastase Berlusconi varanduse suuruseks hindas USA ajakiri Forbes tänavu kevadel 6,5 miljardit dollarit.

Eelmisel aastal oli sajal Eesti jõukamal isikul vara veel 108 miljardit. Seega on aastaga kahanenud esisaja rikkus täpselt kolmandiku võrra.

Eesti jõukaimate inimeste edetabeli esisajas on tänavu üheksa uut nime, kõrgeim neist 14. kohal. Eelmisel aastal oli esisajas 2007. aastaga võrreldes kolm uut nime - Meelis Lao, Sergei Hadži ja Rain Kivisik. Kaks neist on esimese saja seas ka tänavu.

Naisi oli saja rikkaima seas mullu ja on ka tänavu kolm - enamik neist on saanud vara omanikuks siit ilmast lahkunud abikaasa pärijana.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing