Teder võib pääseda Ukrainast puhta nahaga

Katariina Krjutshkova 16. september 2009, 00:00

Hillar Teder teatas selle aasta jaanuaris, et müüb 50protsendilise osaluse Ukraina O'Key hüpermarketite ketist, kuid kesksuvel muutus finantsseis niivõrd tuliseks, et kaupmehed survestasid kolme hüpermarketit uksi sulgema ja kogu kauplusteketi müüki panema. Kuna Ukrainas on hüpermarketite turg alles lapsekingades ja välja arenemata, tunnevad asja vastu huvi rahvusvahelised jaemüügiketid.

"Eesti ärimees Hillar Teder pani poed kinni, sest ei tasunud tarnijatele lepingu alusel kaupade eest ja kaupmeestes tekitas see õigustatult pahameelt," ütles augustis Äripäeva venekeelsele väljaandele Delovõje Vedomosti Ukraina suursaatkond.

Äripäeva Ukraina sõsarleht Rõnki i Biznes kirjutas aga samal ajal, et O'Key vastu tunneb huvi Prantsuse kaubandusgigant Auchan. Sama leht kirjutas, et Auchaniga allkirjastati leping juba 25. augustil ja kirjaliku kokkuleppe alusel kolib kaubandusvõrk vanadele O'Key pindadele. Lisaks peaks poole Ukraina jaemüügiketist ostma tuntud Inglise jaemüüja Tesco, teab toidukaupade jaemüügituru analüüsisait Food and Drink Insight.

"Sõsarettevõtted korjavad teil kokku kuulujutte igalt poolt. Fakt on see, et praegu ei anna kommentaare selle kohta. Paari nädala pärast on ostja selge," ütles Ekspert Kapitali direktor Raul Parusk, kes ei taha saladuseloori tehingult kergitada.

Ekspert Kapitali omanik Hillar Teder on aga märksa jutukam ja seletab oma Ukraina seisu avameelselt lahti. Ärimehe sõnul algasid Ukrainas probleemid sellest, et algselt pidi Vene jaekaubandushiid O'Key laienema Ukrainasse ja Ekspert Kapital pakkus kaubandusketile nn turule tulemise teenust. Siis aga otsustas O'Key, et loobub oma tegevusest Ukrainas ja Tederil ei jäänud muud üle, kui hakata otsima uusi investoreid. Raha leidmiseks võeti eelmisel aastal abiks Renaissance Capital. Pangal oli aga raskusi investorite leidmisega, kuna kriis tuli peale ja kõik tõmbasid investeeringud kinni. Nüüd on aga jää õnneks sulama hakanud.

"Auchan on üks esimesi Euroopa jaemüügikette, kelle loosung on "löök hindadele". Ta korjab kokku teiste reklaamlehed ja paneb kõigele sendi võrra veel madalama hinna. Hea hind on selle toidupoe võti," iseloomustas Teder Ukrainas juba tegutsevat Auchani ega välista, et tegemist võib olla ühe ostuhuvilisega.

Ajakirjandusest läbi jooksnud Tesco Teder aga pigem välistaks. "Minu arvates ei tee Tesco midagi. Ta pole Venemaalgi midagi teinud. See on tavaliselt ikka nii, et kõigepealt tehakse Venemaal ja siis arenetakse edasi Ukrainasse. Neil pole minu arvates sellist plaani."

Tederi Ukraina poe- ja kinnisvaraärisse on investeerinud 10 miljonit dollarit (ca 110 miljonit krooni) ka Eesti kinnisvarafirma Arco Vara ja teist sama palju on projekti pannud Filgate Credit Enterprisesi kaudu Gild Arbitrage.

Arco Vara juht Lembit Tampere ei kommenteerinud Tederi kaubakettide võimalikku müüki, kuna kinnisvaraarendaja käib selle projektiga praegu kohut ja loodab sealt võimalikult kiiresti raha kätte saada.

Ka Gild Arbitrage keeldus sõna sekka ütlemisest. Küll on aga Äripäevale teada, et Gildi poolt Ukrainasse investeeritud 10 miljonist dollarist on 2,4 miljonit sinna pannud 87aastane väliseestlane Erich Rannu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing