Turvafirmad rahakotile

Silvia Viidik 16. september 2009, 00:00

Viimase poole aasta parimad kasumid sai teenida suuresti kasvuaktsiatelt, mille hinnad kosusid jõudsalt, mõnel juhul isegi mitmekordseks. Usk ja lootus, et majandus hakkab taas tõusulainete harjal seilama, on kahtlemata olnud oluliseks tugitalaks.

Mis siis, kui majandus ikkagi nii tugev pole ja tõusulaine jääb õige õblukeseks? Siis tasub oma raha peita hoopis kaitsvatesse aktsiatesse. Seda väitis ka Rothschild & Cie Geston fondijuht Philippe Chaumel, kes on viimase aasta jooksul suutnud näidata paremat tulemust tervelt 94 protsendist oma kolleegidest.

"On aeg ümber lülituda. Meil ei saa olema V-kujulist paranemist, majanduslik keskkond jääb raskeks," põhjendas ta oma valikut.

Töötus kerkis eelmisel kuul USAs 9,7 protsendini, mis on viimase 26 aasta kõige kõrgem tase. Kui viia see konkreetsete numbriteni, on alates 2007. aasta detsembrist töö kaotanud 6,9 miljonit inimest. Koondamiste ja palgavähendamiste tagajärjel kannatab ka tarbimine enim, kui seda võrrelda kõigi varasemate languste lõppudega. USA tarbimiskrediit kukkus juulis ökonomistide ja analüütikute ootustest viis korda enam. Aga just see valdkond peab suurriigi majanduse tugevuse nimel jõudu näitama.

Seega tasuks hakata mõtlema majanduslikust edust sõltuvate aktsiate asemel hoopis vastupanuvõimelisemate peale. Otsust aitab ilmselt langetada ka lihtne hinna-kasumi suhte vaatamine.

Morgan Stanley tsükliline indeks, kuhu kuuluvad 30 majanduslikust edust hingavat ettevõtet, kaupleb pea 30kordsel kasumil. See on umbes kaks korda kõrgem kui MSCI indeksid ravimi- ja kodutarbekaupade tootjatest ning telekommunikatsiooni- ja kommunaalettevõtetest, mis on Bloombergi andmetele tuginedes suurim vahe alates aastast 2002.

Investorid maksavad näiteks Procter & Gamble ning teiste MSCI maailma tarbijakaupade indeksi 126 ettevõtte iga kasumidollari eest pisut üle 15 dollari.

Kuigi hinna-kasumi näitaja pole kindlasti ainus, mida enne investeerimist vaadata võiks, annab see siiski teatava argumendi sektorisse süvenemiseks. Rahakotti tuleb ka korrektsiooni ajal kaitsta. Kui mitte täies mahus, siis osaliselt, et pisutki riski hajutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing