Vase hind võib veel edasi kerkida

Romet Kreek 16. september 2009, 00:00

Vase hind tõusis, kuna Hiina on sel aastal ootamatult kahekordistanud vase importi ning jätkab tõusu ning USAs kasvab uute eluasemete ja kestvuskaupade müük, sest riigis on halvim majandussurutis alates 1930. aastatest taandumas. Samal ajal on aga vasekaevandajad vähendanud investeeringuid kaevandustesse ja piiranud pakkumist.

"Me oleme väga konstruktiivselt meelestatud vase suhtes, kuna sellel metallil on kõrgeim võimendus Hiina kiire majanduskasvu ja piiratud tootmisvõimsuste suhtes," vahendas Bloomberg Goldman Sachsi analüütikute Janet Kongi ja Jeffrey Currie analüüsi. "See ajab vase hinda rohkem üles kui mistahes teise tööstusliku metalli oma."

Jaanuaris ootasid Bloombergi küsitletud analüütikud vase hinnalt tänavu 49protsendist kukkumist. Seega oleks selle aasta keskmiseks vase hinnaks pidanud tulema 3525 dollarit tonn, võrreldes mullu juuli rekordilise 8940 dollariga.

Kuid, oh üllatust, 28. augustil tõusis vase hind 11 kuu kõrgtasemele 6549 dollarile tonnist. Enne 13. septembrit on senine selle aasta keskmine vase hind 4591 dollarit tonnist.

Goldman Sachsi analüütikud, kes prognoosisid jaanuaris vase hinna kadu, on tänavu oma prognoosi kolmel korral muutnud. Nüüd ootavad nad vase hinna tõusu 7650 dollarile tonn. Citigroupi analüütikud prognoosivad nüüd selle aasta keskmise hinna 5300dollariliselt prognoosilt vase hinna tuleva aasta keskmiseks hinnaks 6430 dollarit.

Mullu pessimistlikumaks muutnud vasekaevandajad ja -sulatajad võivad kärpida tootmist. Maailma suurim börsil olev vasekaevandaja Freeport-McMoRan Copper & Gold on teatanud, et nad kärbivad tuleval aastal tootmist Põhja- ja Lõuna-Ameerikas seitsme protsendi võrra.

Spekulandid on muutnud tuletistehingute turul vase suhtes optimistlikumaks. Vase hinna langusele panustajad on veebruarikuiselt vase languse maania tasemelt vähenenud 92 protsenti. Ka analüütikud on muutunud optimistlikumaks. Kui jaanuaris prognoositi Freeportile kolmandaks kvartaliks kuuesendist kahjumit aktsia kohta, siis nüüd ootavad analüütikud kompaniilt 86sendist kasumit aktsia kohta.

Kuid ega kõik ole istunud või astumas optimistide paati. Oscar Gruss & Sonsi peainvesteerimisstrateeg Michael Aronstein, kes prognoosis 2008. aastal toorainete kokkukukkumist ja sellel aastal taastumist, on muutnud oma suhtumist toorainetesse neutraalseks ning ühtteist ka müünud. Märtsis suunas Aronstein firma hallatavatest varadest 20 protsenti toorainetesse.

"Minu mure on see, et kogu Hiina teema on väga ära leierdatud ning see hirmutab mind," ütles Aronstein. "Olen selles suhtes skeptiline, et Hiina veab meid välja majandussurutisest. Oleme asunud oma investeeringuid kärpima. Suurema osa müükidest oleme teinud tööstussektoris."

"Inimesed, kes on olnud vasest eemal, on selle eest saanud rängalt karistada," ütles Delta Global Advisorsi strateeg Michael Pento, kes prognoosis märtsis, et vase hind tõuseb tänavu vähemalt 77 protsenti. "Jaanuaris, kui ma olin ülipull vase suhtes, arvasid inimesed, et ma olen hullumeelne. Nüüd heliseb minu telefon vahetpidamata."

Olen ostnud endale Londoni börsilt vana tuttavat Kasahstani vasekaevandajat Kazakhmysi, mis on oma tegevust laiendanud ka teistesse tööstusharudesse. See aktsia on soetushinnaga võrreldes möödunud tõusult senisest parimast Ford Motorist. Aktsiad said soetatud ajal, mil hirmul olid suured silmad ja emotsioonid ütlesid, et müü kõike, kuna hinnad kukuvad. Sellest soovist sain üle ja hoopis ostsin aktsiaid. Kazakhmysi aktsiad tulid koos teenustasudega kätte hinnaga 297 penni tükk. Esmaspäeval sulgus aktsia 1087 pennil. Ma ei ole sugugi veendunud, et kui ma peaks praegu otsustama, kas osta vasekaevandajatest näiteks Kazakhmysi aktsiat, et ma siis langetaksin positiivse otsuse. Aktsiad ja vase hind on kõvasti tõusnud.

Analüütikud on muutunud optimistideks nii üleilmse majanduse, aktsiate, ettevõtete tulevikukasumite kui ka toorainete suhtes. Kui tuleb midagi enamat kui tsükliline majanduse taastumine, siis on juba õnged sees. Aga mis juhtub siis, kui tähestikusupis lemmikute majanduse kriisist väljumise puhul tuleks meelistähtede V-, U-, W- kujuliste tõusude asemel hoopis mängu L või M? Olukorra paranemise kasuks näib rääkivat see, et nagu oodatud, ei julge keskpangad pankadelt likviidsust järsult tagasi tõmmata ega intresse tõsta. Pigem oodatakse, et majandused on jalul ja sellega pandaks korralik vundament inflatsioonile või varahindade mullistumisele, mis võib selgelt nähtavaks muutuda alles mõne aasta pärast. Ega inflatsioon ei pruugi aset leida tarbekaupades, see võib toimuda hoopis varades, nagu aktsiad, toorained, kinnisvara. Kuidas vaske osta? Vasefutuuridest hoiaks eemale. On olemas vase hinnale panustamiseks börsil kaubeldavad fondiosakud (ETFid), näiteks Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia aktsiatul kaubeldav etf Securiese ETF, mille sümbol on näiteks Londonis COPA. Vasekaevandajate aktsiatest tooks välja veel investor Toomase portfellis oleva Southern Copperi. Kuid need USAs olevad aktsiad on kaunis kallilt hinnatud nii raamatupidamisväärtuse kui ka kasumi suhtes, mistõttu eelistaks pigem Londoni börsil olevaid ettevõtteid, näiteks lisaks Kazakhmysile Antofagastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing