Kui investeerida tervishoidu…

Tarvo Vaarmets 17. september 2009, 00:00

Teisipäeval ilmunud jaemüüjate kõrvale pakun täna valiku USA tervishoiuaktsiaid. Ka siin tuleb öelda, et valitute näol ei ole tegemist kohese ostusoovituse, vaid pigem aktsiatega, mida tasuks jälgida. Eeldan, et samu aktsiaid saab lähikuude jooksul ka odavamalt.

Peale selle põhineb mu valik puhtalt ettevõtte aktsia hinna ja finantsnäitajatega seotud suhtarvudel, mis peegeldavad ainult kaudselt ettevõtte äritegevust või juhtide tugevust. Kui jaemüüjate kaekäik sõltub paljus majanduse olukorrast, siis tervishoiuettevõtete äri nii palju majandusega koos ei laineta ja sõltub pigem testide edukusest, patentidest jne.

Ka tervishoiusektorist valikut tehes otsisin küllaltki tugeva bilansi ja efektiivsusega ettevõtete likviidseid ja suhteliselt madala hinnatasemega aktsiaid.

Rangete tingimustega päring annab praegu tulemuseks kuus USA börsidel noteeritud tervishoiuettevõtet, kelle hulgast selget tähte on keeruline välja tuua - ühel pool on globaalne ja küllaltki turvaline tervishoiuhiid Johnson & Johnson, teisel pool üsna väikesed Forest Laboratories ja Cubist Pharmaceuticals. Viimane on juba mitu aastat näidanud tublit kasvu - viimase nelja kvartali tohutu kasumi kasv ja puhaskasumimarginaal tuleneb eelkõige eelmise aasta lõpukvartali tulumaksurealt, mistõttu on see mõneti eksitav ning sikutab sellega alla ka näiteks hinna-kasumi suhte. Cubistil on siiski silmapaistev likviidsuspositsioon.

Umbes samasugune valik oleks riske otsivale investorile ka Forest, kelle viimaste kvartalite kasum on samal tasemel püsinud käibe juures näidanud küll üldises plaanis vähikäiku, kuid see eest on rahavood endiselt julgelt positiivsed ja aktsia hinnatase madal. Nagu öeldud, võiks suuremat stabiilsust aga otsida Johnson & Johnsoni või Amgeni aktsiast.

Johnson & Johnson toodab erinevaid tervishoiutooteid ja müüb neid globaalselt, pakkudes ka seotud teenuseid. Tarbijasegmendi alla kuuluvad peamiselt naha, suu ja haavade tervishoiuga seotud tooted. Ravimisegment koondab aga väga laia valikut tooteid mitmete terviseprobleemidega võitlemiseks ning meditsiiniseadmete ja diagnostika segment keskendub erinevatele siirikutele ja analüüsiseadmetele. Ettevõte asutati 1886. aastal.

Amgen arendab, toodab ja turustab raku- ja molekulaarbioloogial põhinevaid inimestele mõeldud ravimeid. Amgen turustab oma tooteid apteekide, arstide, haiglate jms kaudu peamiselt USAs, Euroopas ja Kanadas. Ettevõte asutati 1980. aastal.

Medtronic arendab, toodab ja müüb kogu maailmas teraapia- ja diagnostikatooteid. Ettevõte pakub näiteks südamestimulaatoreid, aga ka kirurgilisi puure ja norskamisravimeid. Medtronic asutati 1949. aastal.

Biogen Idec arendab, toodab ja müüb neuroloogiale, onkoloogiale, immunoloogiale ja kardioloogiale fokuseeritud teraapiavahendeid. Ettevõtte tooted on mõeldud näiteks reumaatilise liigesepõletiku või psoriaasi ravimiseks. Ettevõte asutati 1985. aastal.

Forest Laboratories arendab, toodab ja müüb põhiliselt nii originaal- kui ka geneerilisi retseptiravimeid. Peamiste toodete hulka kuuluvad näiteks depressiooni- ja kõrge vererõhu ravimid. Ettevõte asutati 1956. aastal.

Cubist Pharmaceuticals arendab, toodab ja müüb nakkusevastaseid ravimeid, sealhulgas ka neid, mis seni pole suutnud teatavaid meditsiinilisi vajadusi rahuldada. Ettevõte asutati 1992. aastal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing