Super-Maal on kivine pind

17. september 2009, 12:26

Detailsed andmed seni väikseima leitud
eksoplaneedi kohta kinnitavat, et tegemist on Maa-sarnase kivist planeediga.

Esmakordselt anti uuest planeedist nimega CoRoT-7b teada veebruaris. Planeedi mass on viis korda suurem Maa omast, kuid tihedus peaks arvutuste kohaselt olema Maaga võrreldav. Enamik leitud eksoplaneete on Maast oluliselt massiivsemad, kuid samas ka niivõrd palju suurema läbimõõduga, et nende tihedus jääb pigem võrreldavaks Jupiteri või Saturni tihedusega, kirjutas Reuters.

Ajakirjas Astronomy and Astrophysics journal avaldatud artikli kohaselt on kivise planeedi orbiit oma tähest kõigest 2,5 miljoni kilomeetri kaugusel (Maa asub Päikesest keskmiselt 150 miljoni kilomeetri kaugusel). Ühe tiiru ümber tähe peab ta seetõttu tegema väga kiirelt – kõigest 20 tunniga. Planeedi pinnatemperatuur on 1000–1500 kraadi, mistõttu pole elu esinemine seal võimalik. Planeedi raadius on Maa omast 80 protsenti suurem.

Leitud planeedi mõõtmed lubavad ta klassifitseerida nö super-Maa tüüpi eksoplaneetide hulka. Üle kümne sellise planeedi on leitud, kuid CoRoT-7b on esimene, mille mõõtmed on niivõrd täpselt määratud.

Planeedi uurimiseks kasutati Euroopa lõunaobservatooriumi Tšiilis asuva La Silla observatooriumi teleskoobi spektrograafi, mida peetakse maailma parimaks eksoplaneetide otsimise ja uurimise instrumendiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing