Rikastumine on lihtne

Tarvo Vaarmets 18. september 2009, 00:00

Tallinna börsi aktsiad on sel aastal teinud tõelist reaktiivsõitu - aasta algusega võrreldes on aktsiahindade keskmine kasv üle 50%. Kui aga võrrelda poole aasta taguse parima ostukohaga, oleks tänaseks investeeringu kahekordistamine olnud kui jalutuskäik läbi lillelise aasa.

Ehk mõneti märkamatult on selle aasta tõeliseks täheks tõusnud Harju Elektri aktsia, mille hind on aasta algusest kerkinud 175% ja märtsi põhjast koguni 273%. Keskmise investori tõenäoline vastus viimase poole aasta parima aktsia kohta oleks arvatavasti Arco Vara, kuhu 10. märtsil investeeritud iga kroon oleks täna väärt koguni 3,63 krooni.

Aasta alguses kehva minekut näidanud Baltika aktsia on samuti nüüdseks vedama saanud ja pakkunud viimastel kuudel ilusaid tootlusnumbreid (10. märtsist kerkinud 90%).

Kõige nukram edeneja on Tallinna börsil olnud aga Viisnurk, millega raha teenimine on sel aastal olnud suur kunsttükk - Viisnurga aktsia hind on aasta algusega võrreldes neli protsenti tagasi andnud ja kümnendast märtsist sama palju tõusnud.

10. märtsil tegi oma põhja OMXT indeks, üksikute aktsiate tänavune madalaim hind võib sellest veidi erineda.

Aprilli keskpaiku tutvustatud rahakühveldusindeks kerkis eilse seisuga 187,3 punktini ehk Arco Vara, Baltika, Olympic EG ja Tallinki aktsiaid koondav strateegia on investoritele alates 17. aprillist tootnud 87%. Kui ma oleks rahakühvelduse portfelli valinud aga hoopis Harju Elektri, Arco Vara, Tallinna Kaubamaja ja Eesti Ekspressi aktsiad, oleks taoline võrdsete osakaaludega alginvesteeritud kooslus tänaseks hüpanud 172%.

Senist head aastat näitab ka fakt, et Tallinna börsi indeks OMXT on sel aastal 59%-ga maailma 13. tõusja.

Tagantjärele võime öelda, et investorid pingutasid müügiga üle, nagu nad pingutasid mõni aeg varem üle ka ostmisega, kuid pool aastat tagasi olid meeleolud siiski oluliselt nukramad ja vaevalt et keegi eriti kindla tundega meie kodubörsilt siis aktsiaid soetas - pigem mindi ikkagi suuri riske võtma.

Ja riskid on küllalt suured ka nüüd, sest mitmed ettevõtted vaevlevad endiselt likviidsuskitsikuses, mistõttu ka halvad uudised pole välistatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing