Ministrid tahavad ambitsioonikat kokkulepet kliimakonverentsil

20. september 2009, 17:38

Kopenhaageni kliimakonverentsini jääb nüüd
87 päeva. Kui me tahame jõuda kõrgelennulisele, tulemuslikule ja õiglasele
kokkuleppele selles, et me peame ära hoidma kiireneva kliimamuutuse, millel
oleks Euroopa ja maailma jaoks katastroofilised tagajärjed, tuleb meil teha
suuri diplomaatilisi jõupingutusi, teatavad Taani, Rootsi, Ühendkuningriigi,
Prantsuse ja Soome välisministrid.

Järgneb ministrite avaldus:

Kogu maailmas ning eriti kõige vaesemates ja kaitsetumas olukorras olevates riikides ähvardab ülemaailmne soojenemine juba õõnestada tervishoiu, põllumajanduse ja infrastruktuuri arendamiseks tehtavat tööd. Veele ja maale juurdepääsu puudumisest tingitud ränne suurendab sotsiaalseid pingeid ning kahjustab poliitilist stabiilsust ja julgeolekut.

Kliimamuutus võib esile kutsuda märkimisväärsed geopoliitilised muutused. See mõjutab edaspidi üha enam meie kõikide riikide välispoliitilisi otsuseid. Euroopa välisministrid peavad nüüd Kopenhaagenis kokkuleppe saavutamisele reaalselt kaasa aitama. Euroopa Liit peab asuma uuesti liidrirolli ja aitama läbirääkimised käivitada, kohustudes võtma omapoolseid ambitsioonikaid kliimamuutuse leevendamise meetmeid ning andma arengumaadele rahalist ja tehnoloogilist abi, et aidata neil oma süsinikdioksiidi heitkoguseid vähendada.

Me kohtusime Kopenhaagenis 10. septembril, et leppida kokku selles, kuidas neid diplomaatilisi jõupingutusi teha. Me võtsime endale kohustuse teha järgmist:

- me avaldame Kopenhaagenis survet piisavalt ambitsioonikale kokkuleppele jõudmiseks, mille eesmärk on tagada, et ülemaailmne soojenemine piirduks 2 kraadiga;

- me töötame selle nimel, et propageerida ambitsioonikat ja õiglast rahvusvahelist pakkumist, mille kohaselt Euroopa annab oma õiglase panuse arengumaades kliimamuutuse leevendamiseks võetavate meetmete, tehnoloogiliste meetmete ja kliimamuutusega kohanemise meetmete rahastamisse;

- me tegeleme isiklikult sellega, et suunata kõiki meie diplomaatilisi jõupingutusi ja mobiliseerida meie kollektiivsete diplomaatiliste võrgustike ressursid eesmärgiga veenda nende läbirääkimiste peamisi osalejaid võtma enesele ambitsioonikaid kohustusi;

- me töötame selle nimel, et mõju, mida kliimamuutus avaldab rahvusvahelisele stabiilsusele ja julgeolekule, oleks rahvusvahelises päevakorras tähtsal kohal;

- me töötame selle nimel, et EL oleks jätkuvalt läbirääkimiste eestvedaja oma valmisolekuga liikuda meie praeguselt kohustuselt vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid 2020. aastaks 20 protsendi võrra kohustuseni vähendada heitkoguseid 30 protsendi võrra, mille eelduseks on suurejooneline kokkulepe ja teiste partnerite võrreldavad jõupingutused.

Saates tugeva sõnumi kliimamuutuse leevendamiseks võetavate meetmete, tehnoloogiliste meetmete ja kliimamuutusega kohanemise meetmete rahastamise kohta, aitame kaasa Kopenhaagenis uue kokkuleppe sõlmimisele, millega ühinevad kõik riigid.

Kopenhaageni konverentsil ei ole võimalik leppida kokku kliimamuutuse vastu võitlemise uues rahvusvahelises korras, kui me leia poliitilist tasakaalu kõigi osapoolte vahel. Meil tuleb luua vastastikune usaldus ja veendumus, et ülemaailmse jätkusuutliku majanduskasvu ainus tee on meie riikide majanduse ümberkujundamine vähem süsinikdioksiidi heitkoguseid tekitavaks majanduseks. Sellest võib saada 21. sajandi Euroopa keskne eesmärk.

Alla kirjutanud:

David Miliband, Ühendkuningriigi välisminister ja Rahvaste Ühenduse asjade minister,

Carl Bildt, Rootsi Kuningriigi välisminister

Per Stig Moller, Taani Kuningriigi välisminister

Bernard Kouchner, Prantsuse Vabariigi välisminister

Alexander Stubb, Soome Vabariigi välisminister

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. September 2009, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing