Käibe vähenemine sunnib rendihinda alla kauplema

Tea Taruste 21. september 2009, 00:00

"Kaubanduspindade ruutmeetrihinna langus on reaalsus ka meil," rääkis Rotermanni keskuse juht Mart Saa. Üürnike põhiargumendiks on tema sõnul kukkuvad käibed, ent samas ei saa ka kinnisvaraarendaja lõpmatult vastu tulla ning üürnikud peavad arvestama üürilepingutes kokkulepituga, kuna ka kinnisvaraarendajal on omad kohustused pankade ees.

L'Dolcevita OÜ juhatuse liige Janek Birnbaum oli samuti seda meelt, et firmad peavad leidma lisaks rendikulude vähendamisele ka muid võimalusi kulude vähendamiseks ning nii rendileandja kui ka -võtja peavad kohanema uudse turusituatsiooniga, et langenud turu tingimustes hakkama saada. "Tegemist pole ju paari-kolme kuulise ajutise olukorraga, turg on oluliselt kukkunud ja tarbija harjumused ei pruugi endisel kujul taastuda," rääkis ta.

L'Dolcevita La Senza pesupoed asuvad Ülemiste ja Rocca al Mare kaubanduskeskuses, Pärnus ja Tartus Tasku keskuses ning kõigi keskustega on ka läbirääkimisi peetud. "Me jälgime iga kuu, mis toimub, oleme omalt poolt kulusid kärpinud nii personali- kui muude opereerimiskulude vallas. Siin-seal oleme ka rendileandjatega uued kokkulepped saavutanud," lisas Birnbaum.

Looduspere OÜ omanik ja juht Pille-Riin Özmen, kelle poed asuvad Ülemiste ja Viru keskuses, Pirita TOPis, Tartu Passaažis, on soodsamad rendilepped saavutanud kõikide rendileandjatega, välja arvatud Viru keskus. "Ülemistes avasime kaupluse maikuus ja seal olid hinnad siis juba pea 20% varasemaga võrreldes madalamad. Aasta eest poleks me suutnud sealses asukohas poodi rendile võttagi," rääkis Özmen. "Ülemistes on meil pood ankurrentniku Rimi vastas, mis on tavaliselt kallim pind. Keskus võttis meiega ise ühendust ja kui rendileandja on rentnikust huvitatud, on läbirääkimisi lihtsam pidada," lisas ta.

Rendileandjate valmisolek hinda langetada on tema sõnul olnud väga erinev. "Viru keskus läbirääkimistesse ei laskunud, viidates oma põhimõtetele ja sellele, et võime lahkuda, kui tingimused ei sobi. Teised ostukeskused on siiski vastu tulnud - Pirita TOPis saime 15%, Tartu Passaažis 10% kulusid väiksemaks," rõõmustas Özmen, kelle hinnangul on ka paari tuhande kroonine vähenemine abiks.

Peamiseks argumendiks hinnaläbirääkimistel on käibe vähenemine ja Özmen on seda meelt, et kaubanduskeskus võiks aidata oma rentnikul raskest ajast üle saada.

"Palju sõltub sellest, kas üürileandja on huvitatud kliendi püsimajäämisest või on puhtalt raha teenimise peal väljas. Püsikulud jäävad ju samaks ja rendihinna alandamine masu ajaks on vajalik, et poepidaja aegade paranedes uue hooga edasi võiks minna. Kui vaadata keskuste kasuminumbreid, siis nemad tulevad omadega päris hästi toime," arutles ta.

Rocca al Mare kaubanduskeskuse juht Mati Pops ütles, et kuna tänu keskuse renoveerimisele on keskuse külastatavus kasvanud, pole nende rentnikel rahulolematuseks põhjust. "Kuid eks majanduskriisi tingimustes oleme meiegi mõningaid korrektiive hindades teinud, hinnates nende põhjendatust iga olukorra puhul väga hoolikalt. Tulevikuprognoose ei tahaks aga nii kiirelt muutuvates oludes hetkel teha," lisas ta.

Äripindade vakantsus on suurenemas ja selle pidurdumise märke pole veel silmapiiril näha. Miks see nii on? Majanduse tõusu ajal oli asi lihtne. Olid ruumid, määrati mingi hind, pandi välja reklaam ja ruumid täitusid kohe.

Halduri või arendaja esmaülesanne on tagada omanikele stabiilsed kassavood. Paraku jäeti aga kahe silma vahele suhted üürnikega.

Juba headel aegadel jäeti ukse taha nii-öelda konservatiivse strateegiaga üürnikud, kes polnud nõus turuhinnaga, ja valiti üürnik nn enampakkumise käigus. Nüüd on aga konservatiivid elus, ent ülepakkujad kõrbevad. Konservatiivseid üürnikke on vähem ja nende pärast praegu turul võitlus käibki.

Ärihoone üürnike edukust näitab näiteks see, kui palju nad kulutavad raha enda või oma asukoha reklaamimiseks raadios või lehes.

Soovitus hoonete omanikele: ärge ähvardage oma rentnikke sanktsioonidega, vaid istuge laua taha ja otsige lahendusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing