BÖRS: General Electric sai kõva laengu

21. september 2009, 08:09

Selle aasta märtsis 18 aasta madalaimale
tasemele langenud General Electricu aktsia sai eelmisel nädalal kõva laengu,
kerkides kolme päevaga 15 protsenti.

Kolmapäeval kallines maailma tuntuima tööstuskonglomeraadi (analüüsikeskuse Interbrand värske edetabeli kohaselt on tegemist paremuselt neljanda brändiga maailmas) tervelt 7 protsenti.

Võrreldes madalseisuga on väärtpaber kallinenud peaaegu kolm korda.

Märtsis alguses paistis taevas alla kukkuvat kõikide pangandusega seotud ettevõtete kohalt ning General Electric oli üks nende hulgast.

Ehkki tuntud tööstuskonglomeraadina, mis valmistab pea kõike - alates sünteetilistest teemantidest ning lõpetades elektrijaamade turbiinide ning lennukimootoritega -, moodustab enam kui kolmandiku ettevõtte käibest selle finantsüksus GE Capital. Erinevalt meist tegutsevad GE Capitali tütarettevõtted nii Soomes kui ka Lätis.

Eelmise aasta lõpu seisuga oli GE Capitali bilansimaht üle poole miljardi dollari, olles USA pankade hulgas suuruselt seitsmendal kohal. Pole siis ka midagi imestada, et kui märtsi alguses muutus küsitavaks kümnete USA suurpankade ellujäämine, oli nende hulgas ka General Electric.

Riskide vähendamiseks ning investorite rahustamiseks pidi ettevõte vähendama dividende kolmandiku võrra, kümne USA sendini aktsia kohta kvartalis. See oli tugev löök nn tavainvestoritele, sest General Electric on USA ühe suurema aktsionäride baasiga ettevõte (ka Eestis peaks olema ettevõtte aktsionäre märkimisväärselt) ning tegemist on just selliste investoritega, kes on olnud ettevõtte aktsionärid stabiilselt makstavate dividendide pärast. Varem polnud General Electric dividendide suurust vähendanud alates 1938. aastast.

Loe täispikka lugu Äripäeva paberlehe veebipeegeldusest siit, mille lugeja peab olema Äripäeva tellija. Võimalik on paberlehe lugusid veebist lugeda ka päevapiletiga, mida saab osta siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2009, 21:43
Otsi:

Ava täpsem otsing