Kes ostab ära Põlva Agro?

Kadri Bank 22. september 2009, 00:00

Häelm ütles Äripäevale, et on praegu "ringi luusimas ja nuuskimas" ning Põlva Piima müügist tulnud rahale õiget kohta otsimas. "Ma tahaksin piimanduses edasi toimetada, sest see on see valdkond, mida ma tunnen," ütles ta.

Küsimusele, kas Häelm võiks olla ka Põlva Agro ostmisest huvitatud, vastas ta, et nuusutab ka seda võimalust, kuid pidas teemat eelmisel nädalal veel liiga tooreks, et midagi täpsemalt rääkida. "See on selline pikaldane protsess. Aga iseenesest on see põnev, mis saab ühest Eesti parimast agrofirmast," lisas ta.

Aivar Häelmi äripartner, viiendikku Põlva Piimast omanud Andrus Roiland ütles, et praegustel segastel aegadel pole tal investeerimisega kiiret olnud. "Projektid on töös, aga ei midagi väga konkreetset. Eks ikka toiduainete valdkond on südamelähedane, siin on kaua oldud," ütles Roiland. Võimalikku investeerimist Põlva Agrosse ei soovinud ta kommenteerida.

Põlva Piimas samuti osanik olnud Raul Lusti kinnitas, et ta ei ole Põlva Agro müügi vastu huvi tundnud. Tema sõnul on aga täiesti võimalik, et ettevõte Eesti kapitali kätte tagasi jõuab, kuid mitte praegu küsitava 164 miljoni kroonise hinnaga. "Sellise hinna eest vaevalt, et väliskapitalgi tuleb," arutles Lusti.

Äripäevale on vihjatud, et üks Põlva Agro ostuhuvilistest võib olla ka Tartu ettevõte Mangelbert OÜ, kes on olnud Põlva Agro söödatarnija. Ettevõte teemat kommenteerida aga ei soovinud.

Swedbank müüb 94 protsenti piimatootjast Põlva Agro 164 miljoni kroonise alghinnaga. Enampakkumist korraldava advokaadibüroo Tark & Co partner Hannes Vallikivi ütles eelmisel kolmapäeval, et siiani pole ühtki ametlikku pakkumist tehtud, kuid enampakkumise vastu on tundnud huvi nii kohalikud kui ka piiritagused ettevõtjad.

Vallikivi sõnul lükati esialgne pakkumiste tähtaeg, mis oli 11. september, ennatlikult 22. septembrile, et anda rohkem aega pakkumisi teha. Tähtaja pikenemisega lükkuvad edasi ka ülejäänud menetlustähtajad. Seega tegelik ostja võib selguda oktoobri lõpul või novembris.

2008. aasta suvel Põlva Agro leedukatele müünud ja 200 miljonit teeninud Jaak Hinrikus ütles, et oleks kena, kui ettevõte Eesti kapitalile tagasi läheks. "Ma arvan, et see oleks Põlva Agrole endale ka parem," märkis ta. Hinrikus ise ettevõtet tagasi osta ei plaani. "Valetaksin, kui ütleksin, et ei ole sellele mõelnud, aga praegu ei ole see plaan väga tõsine."

Ka Põlva linnapea ja Põlva Agro väikeaktsionär Tarmo Tamm on Äripäevale varem öelnud, et arvab ning loodab, et ostja on Eesti kapital.

Põlva Agro juht Peeter Alep ei soovinud ettevõtte müügiteemat kommenteerida, kuna tema volitused on kõik pangale üle antud.

Balti riikide suurim põllumajanduse investeeringute ja arendamise ettevõte Agrowill Group investeeris mullu liiga agressiivselt, mistõttu tuli eelmisel aastal soetatud Põlva Agro nüüd müüki panna.

Eesti suurima võimsusega meierei osteti eelmise aasta juulis. Samal aastal andis Põlva Agro tagatiseta laenu emaettevõtjat kontrollivale äriühingule Agrowill UAB. Laenu saldo koos intressidega oli aastavahetusel 32,7 miljonit krooni.

Agrowilli peadirektor Mindaugas Juozaitis kirjutas ettevõtte kodulehel eelmise aasta kohta, et vilja ja piima kokkuostuhindade kukkumise tõttu vähenes ettevõtte käive märkimisväärselt.

Raha, mis võib minna nüüd Põlva Agro ostuks, teenis Aivar Häelm Põlva Piima müügiga.

Spetsiaalselt Põlva Piim Tootmise ostmiseks loodud osaühingusse MBO Vara investeerisid Aivar Häelm, Viljar Veevo, Andrus Roiland ja Raul Lusti 2007. aastal kokku 50 miljonit krooni. SEBst võeti 86 miljonit laenu ja osteti Põlva Piim Hollandi päritolu piimakaubandusettevõtte G. Van den Bergh Nijmegen B.V käest 135 miljoni krooni eest välja 2007. aasta oktoobris.

Augustis 2008 müüdi ettevõte Kalev Paide Tootmisele hinnaga 313 miljonit krooni ehk aastatagusest tehinguhinnast ligi kaks ja pool korda kõrgema hinnaga.

MBO omanikettevõtete aruannetest selgub, et finantsinvesteeringute müügi eest teenisid mehed 2008. aastal igaüks 35-50 miljonit krooni.

Häelm Põlva Piima müüki pikemalt meenutada ei soovinud, kuna kuulub Tere nõukokku. Ta tunnistas, et müügiga sai liialt kiirustatud. "Aga see oli aktsionäride ühine otsus ja nüüd on ta tehtud."

Andrus Roiland ütles, et hollandlastelt ettevõtet ostes plaanisid nad seda enda käes hoida kauem, aga tuli hea pakkumine.

Kas hollandlased võisid müügiläbirääkimisi pidada ka Kaleviga, ei osanud Roiland öelda. "Hollandlased võtsid ikka meid kui esimesi võimalikke ostjaid, olime nende heaks ju aastaid töötanud."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing