1. koht: Parimale autotranspordiettevõttele toovad tulu väliskliendid

Jaana Pikalev 23. september 2009, 00:00

Kauriteli kliendibaasist moodustavad Eesti kliendid vaid 15-20 protsenti. Ettevõte on spetsialiseerunud kaupade veole Skandinaaviast Venemaale ja endise Nõukogude Liidu (NL) maadesse. Suurimad veomahud olid eelmisel aastal Skandinaaviast Venemaale suunduvatel kaupadel, keskeltläbi 60 täiskoormat kuus. Tänavu on need vähenenud ca 20-le koormale kuus.

Kauriteli juhatuse liikme Piret Krami sõnul on Eesti transporditurul konkurents alati tihe olnud. Seetõttu sai juba ettevõtte asutamise algusaegadel võetud suund väljapoole. "Seega on ajalooliselt nii välja kujunenud, et enamik kliente on Eestist väljas, kuna oleme algusest peale olnud suunatud Skandinaavia ja endise NL alade teenindamisele," lausus Kram. Tihe on ka Skandinaaviasisene transport, kus tehakse koostööd Skandinaavia suuremate ekspediitorfirmadega. "Praeguseks oleme vedusid laiendanud ka mandri-Euroopale," lisas Kram. Selleks tegeleb ettevõte ka ekspedeerimisega. Koostööpartneriteks on ekspedeerimisel põhiliselt mitmed väikeettevõtteid Skandinaavias ja Eestis.

Möödunud majandusaasta kasumlikkust kommenteerides tunnistas Kram, et suurem läbimurre toimus juba 2007. aasta alguses, kui komplekteeriti tugev ja motiveeritud juhtimismeeskond. "Ettevõtte logistikaosakond ja igapäevane juhtimine seoti võimalikult tihedalt, vaadati läbi kliendi- ja sihtkohtade andmebaas.

Võeti vastu otsused suurendada autoparki ja ekspedeerimise osakaalu ning alltöövõtjate abil teha ka ülegabariidilisi ning konteinervedusid Kesk-Aasiasse," loetles Kram tegevusplaani samme. Nii investeeritigi 2008. aastal põhivarasse ca 8,5 miljonit krooni, millest 8,14 miljonit investeeriti uutesse transpordivahenditesse. 2008. aastal teostati ka pikalt ette valmistatud suur Kesk-Aasia projekt konteinervedude rongidega.

"Olles seotud rahvusvahelise transpordiga oli selge, et majanduse ülekuumenemine viib järsu languseni ja seetõttu asuti 2008. aastal rangele kulubaasi vähendamise kursile," põhjendas Kram käibe 17protsendilist ja kasumi 13protsendilist kasvu vaadeldaval perioodil. Ta ütles, et ettevõte tegevuskulud võrreldes käibega on minimaalsed. 28 töötajaga kontsernis on juhtimiskulud viidud madalaks - kontoris töötab vaid kolm inimest.

Arvestades üldist majandusseisu võib sellel aastal Krami hinnangul käibe- ja kasumilangus ulatuda 35 protsendini. Selle põhjuseks on langenud veohinnad ja klientide vähenenud veomahud, mistõttu on autodel palju tühisõite. Osad kliendid on tegevuse üldse lõpetanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing