Juhtkiri: Vaata, mida teeb investor Toomas

1706-aripaev 22. september 2009, 07:29

Äripäeva investor Toomas teeb pankadele ja
nende fondidele kõvasti silmad ette. Tegemist on küll Äripäeva väljamõeldud
tegelasega, aga kes opereerib (õigemini teevad seda Äripäeva börsianalüütikud)
reaalse rahaga ning kes on suutnud oma raha paremini paigutada kui enamik meil
või kaugemalgi tegutsevad suured finantsinstitutsioonid.

Paljud neist, kes on maksnud kallist raha maakleritele fondihaldurite lubatud tarkade investeeringute eest, on kaotanud suure osa oma rahast, mõnel juhul isegi ka kogu vahendajate hoole alla usaldatud raha.

Näiteks Gild Arbitrage'i kaudu investeerinud Eesti jõukamad inimesed loodavad siiski kogu raha mitte kaotada ning andsid võlakirjaemissiooniga nõustudes Gildile kolm aastat ajapikendust - et investeeringud päästa ning kaotused heastada.

Erandeid on muidugi ka - Äripäeva koostatud investorite edetabelis, mis ilmus märtsis, oli hulk selliseid inimesi, kes olid oma vaba raha maaklereile usaldanud ning neile vabad käed andes ka märkimisväärselt teeninud. Iseseisvalt investeerimiseks peab olema piisavalt teadmisi ja aega, samas ei ole meil häid finantsnõustajaid.

Ka Toomasele oli eelmine aasta raske. 2008. aasta tootluseks tuli miinus 11,9 protsenti - aastaga haihtus 316 000 krooni. Kui vaadata aastat 2005, mil portfelli tootlus oli 36,3 protsenti, ja 2006. aastat, mil kasv oli 30,5 protsenti, oli tagasilöök märkimisväärne. Ent rahapaigutusteks mõeldud miljonist, millega Toomas alustas 2002, pole pisut vähem kui seitsme aastaga alles mitte üksnes miljon, vaid ligi 2,7 miljonit krooni. Kõrghetkel (2007. aastal) ületas tema portfelli väärtus kolme miljoni piiri.

Seega need, kes on jälginud Toomase tegemisi, miks ta mingil hetkel just konkreetse investeerimisotsuse on teinud, ning tema eeskuju ka järginud, ujuvad tõenäoliselt sulavõis - investor Toomasega võib enne rikkaks saada kui koos fondidega.

Investor Toomas on minimeerinud makstavad haldustasud - need ulatuvad 0,1 protsendini -, investeerides otse aktsiatesse.

Maakleritel on haldustasud väga erinevad - meil on need odavaimad LHVs, ülevaade on tänases Äripäevas, keskmiselt 1,5 protsenti. Toomase võit seega umbes 15kordne. Kokkuhoid on tuntav pikaajalise investeerimise korral. Lisaks ajasääst - pole vaja kodulehekülgedelt tikutulega taga ajada sinna peidetud infot tasude liikide ja suuruste kohta - tasud vahendaja iga liigutuse eest.

Samuti ei pea Toomas kellelegi maksma näiteks tulemustasu - nagu pidid tegema Gildi kliendid. Juhtub fondi investeeringutega mis iganes, püsivad juba makstud maaklertasud, sh tulemustasud, maaklerite taskuis.

Mida vähem vahendajaid, seda lihtsam oma raha käekäiku jälgida. Ja kõik võidud tulevad otse investorile. Kõik kaotused muidugi samuti.

Juhtkiri: Vaata, mida teeb investor Toomas Juhtkiri: Vaata, mida teeb investor Toomas

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2009, 07:29
Otsi:

Ava täpsem otsing