Deloitte: KIE pingereas võiks olla rohkem Eesti ettevõtteid

23. september 2009, 08:50

Kui vaadata Lätit ja Leedut, kes on meist
märksa keerulisemas majandusolukorras, siis võiks olla Kesk- ja Ida-Euroopa 500
suurima ettevõtte edetabelis ka kolmas ja neljas Eesti ettevõte, märkis AS
Deloitte Advisory Eestis finantsosakonna juhataja Anneli Simm.

Edetabelit kommenteerides ütles Simm, et kindlasti ei peaks tõmbama võrdusmärki ettevõtte suuruse ja edukuse vahele. "Seda enam on rõõm tõdeda, et Eestit, Lätit ja Leedut esindavate ettevõtete arv on isegi mõnevõrra suurenenud võrreldes 2007. aastaga. Tänases edetabelis esinevad peaaegu kõik need Baltikumi ettevõtted, mis olid seal juba 2007. aasta ülevaates ja seda hoolimata muudatustest majanduskeskkonnas. Peamiselt energia ja teenindussektori sekka on sattunud ka kolm tootmisettevõtet ning üks tehnoloogiaettevõte – kõik küll peamiselt Leedust," lisas ta.

"Eesti Energia on riiklikult reguleeritud ettevõte, Tallink, kes on teinud tugeva turunduskampaania on suutnud oma käivet kasvatada ning see pole üllatav, et nad taas tabelis on. Kui vaadata Lätit ja Leedut, kes on meist märksa keerulisemas majandusolukorras, siis võiks olla tabelis ka kolmas ja neljas Eesti ettevõte. Lätist ja Leedust on rohkem ettevõtteid, kuid seal on ka rohkem tööstust. Meie majanduskeskkond on ikkagi väga palju teenindussektorile keskendunud, nii ka Tallink ja Eesti Energia," rääkis tabeli koostaja.

Kui võrreldes 2007. aasta majandustulemustega on peaaegu kõik Baltikumi ettevõtted oma käivet 2008. aastal kasvatanud, siis 2009. aasta esimese kvartali tulemuste võrdlus 2008. aasta esimese kvartaliga annab paljuski erinevama pildi, rääkis Simm. "Ainukese erandiga on käivet kasvatanud vaid Eesti Energia ning ega ka Tallinki 3.7% käibe langus midagi hirmutavat ole. Väga tahaks järgmise aasta edetabelis näha Eesti suuremat esindatust," lausus ta.

Simm ütles, et tabelist võib järeldada, et osadele sektoritele on majanduskriis rohkem mõju avaldanud, kuid on ka neid kellele vähem. "Näiteks tervishoiu sektor on kindlasti vähem kannatanud. Nende käibelangus on kindlasti väiksem kui näiteks kinnisvara- ja teenindussektoris. Samuti energeetikasektorit pole kriis oluliselt mõjutanud, juba esikümnes on kuus selle valdkonna ettevõtet. Samuti on ettevõtted selles valdkonnas tugevalt laienenud."

Käesolev ülevaade Ida- ja Kesk-Euroopa 500 suurima ettevõtte kohta ilmub juba kolmandat korda, mida koostavad Deloitte kontorid 18. riigis. Analüüsi aluseks on iga riigi suurimate ettevõtete andmebaas, mille reastamisel käibe alusel saadakse kokkuvõte piirkonna suurimatest ettevõtetest.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. October 2009, 20:59
Otsi:

Ava täpsem otsing