G20 otsib teid uue kriisi vältimiseks

Sirje Rank 24. september 2009, 00:00

Efektseid rahalubadusi nagu G20 kohtumisel aprillis Londonis IMFile eraldatud triljon dollarit Pittsburghist oodata ei ole - haaravaid pealkirju tõotab ehk vaid pankurite tasude piiramine.

Tähtsuselt on kaalukaimad teemad pankade kapitalinõuete karmistamine ning vajalikud muudatused suurriikide majanduspoliitikas, et ärakurnatud USA tarbija kõrvale tekiks maailma majanduskasvule teisigi "vedajaid".

Paljud analüütikud usuvad, et USA kaubandusdefitsiidil ning teisalt suurte eksportijate nagu Hiina ja Saksamaa kaubanduskonto ülejääkidel oli oma osa üleilmse finants- ja majanduskriisi puhkemises.

Nii tuleb USA rahandusminister Timothy Geithner Pittsburghi ambitsioonika ettepanekuga, mis peaks edaspidi tagama tasakaalustatuma arengu. USA-lt eeldaks see jõulisi meetmeid defitsiitide kärpimiseks, Euroopalt strukturaalseid reforme ärikliima parandamiseks - investeerimist ergutavat maksupoliitikat ning paindlikumat tööturgu, Hiinalt aga majanduse ümberorienteerimist eksporditurgudelt rohkem kodumaisele tarbimisele.

Vastasel juhul tuleb leppida kas maailmamajanduse aeglasema kasvutempo või kasvava protektsionismiga, kui kõik riigid üritavad majanduskriisist ekspordi abil välja saada.

Raskeim on ülesande üüratust arvestades ilmselt Hiinal, keda peibutatakse koostööle muu hulgas suurema sõnaõigusega rahvusvahelistes organisatsioonides, nagu IMF ja Maailmapank.

Vahetult tippkohtumise eel lahvatas aga USA ja Hiina vahel järjekordne vihane kaubandustüli, mis vaevalt koostööle kaasa aitab.

Tasakaalustatuma majandusarengu kava suurim puudus on n-ö sunnimehhanismi puudumine. Nii riskib seegi päädida sama tulutult kui varasemad arvukad sarnase eesmärgiga algatused.

Ülemaailmse pangandussüsteemi tugevdamiseks on kõik G20 riigid nõus, et pangad vajavad võimalike kahjumite katteks suuremat kapitalipuhvrit. Detailides ollakse eri meelt. Euroopa väidab, et USA pakutud rangemad kapitalinõuded asetavad välismaised pangad kehvemasse seisu. Euroopa pankade laenuandmise võime kannataks rohkem, millest omakorda aeglustuks majanduskasv, sest firmade rahastamisel on pankadel Euroopas suurem roll.

Arutusele tuleb Pittsburghis seegi, kuidas maailma majandusest "välja nõrutada" miljardid dollarid riigiabi, mille toel on mitme riigi majandus langusest välja saanud.

Abi lõpetada on praegu veel vara, otsustasid kuu algul G20 rahandusministrid. Planeerimisega tuleb aga algust teha, et riikide kasvavad võlakoormad ja inflatsioonioht turge ära ei heidutaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing