Gildi kohalikud investeeringud

Piret Reiljan 24. september 2009, 00:00

"Tunnen neid inimesi juba kümme aastat. Oleme koos töötanud ja korvpalli mänginud," meenutas oma tutvumist Gildi partneritega kurikuulus kinnisvaraärimees Alo Lillepea. Tema osalusega ettevõtted Q Vara ja SLProductions on kohalikest Gildile võlgu enim - üle 180 miljoni krooni.

Suur hulk raha on Arbitrage'il kinni kinofirmas Cinamon Group, kus fondi kõrval omavad isiklikku osalust ka Gildi partnerid Tõnis Haavel, Lauri Isotamm ja Taavi Lepmets. Gildi tiimi pikaaegne tuttav Peeter Rebane nendib, et Cinamoni raskused on tingitud eelkõige sellest, et otsustaval hetkel ei finantseerinud projekte kohalik kommertspank ega ka Gild ise.

"Alustasime Gildi partneritega koostööd juba LHV aegadel," rääkis Rebane.

Gild Arbitrage'i portfellist leidis veel tänavu kevadel 14 miljoni krooni eest soetatud Madis ja Mart Habakuke suurosalusega külmutatud Läti arenduse võlakirju. Arenduse omanik on Metro Capital Management, kus alates 2002. aastast töötab kinnisvarainvesteeringute ja finantseerimise alal praegu lapsepuhkusel olev Arbitrage'i fondijuhi Tõnno Vähi abikaasa Riin Vähk.

Metro võlakirjade õiglane väärtus eelmise aasta lõpus oli Gildi hinnangul vaid 3 miljonit krooni. Praeguseks on Gild võlakirjad teadmata suurusega kahjumiga müünud.

Investorite ja kõrvaltvaatajate hulgas on furoori tekitanud skandaalsele ärimehe Meelis Lao firmale antud laen. Praeguseks on nõue Arbitrage'i portfellist haihtunud.

"Investeering ei ole mitte haihtunud, vaid müüdud," teatas Gild Arbitrage'i fondijuht Tõnno Vähk.

Tänavu mais teatas Gild investoritele, et Lao firma on fondi teavitanud maksevõime probleemidest. Juba 2008. aasta lõpus oli Gild ise Laole antud laenu enam kui kolm korda alla hinnanud.

"Seda laenu ma ei kommenteeri ja mul on täiesti ükskõik, mida arvatakse," teatas Meelis Lao telefonitsi.

Makseraskustest teatamise muudab kurioosseks asjaolu, et Lao on näiteks Äripäeva värskes rikaste edetabelis 30. kohal, tema ettevõtte ML Investments jaotamata kasum on 230 miljonit krooni ning varade maht läheneb 400 miljonile.

Neli aastat tagasi hakkasid Gildi partner Tõnis Haavel ja üldsusele tundmatu ärimees Harles Liiv Bulgaarias koos kinnisvaraäri ajama.

Unistused kasvasid, kuid raha ei jätkunud - nii meelitatigi punti prominentide rahast pungil Gild Arbitrage. Kokku on fond Bulgaariasse panustanud paarsada miljonit krooni.

Praeguseks on Gild Äripäeva andmetel Harles Liivilt ning tema partneritelt Bulgaaria äride juhtimise üle võtnud.

Gildile juba tuttav Harles Liiv sai fondist eelmise aasta sügisel üheks kuuks 100protsendilise intressiga miljon krooni laenuks.

Selle kuu jooksul läks aga asi sedavõrd hapuks, et kuuks ajaks võetud üüratu intressiga laen on siiani tagasi maksmata.

Harles Liivi nimi jookseb läbi veel ühest Gildi jaoks õnnetult lõppenud tehingust - nimelt ostis tema hea sõbra Alo Lillepea osalusega Urbanfors OÜ 2006. aastal Liivi firmalt ära suurosaluse Väätsa Agros.

Nüüd on Gildist saanud Urbanforsi ainuomanik, ent Väätsa Agro napsas endale pandipidaja Hanseatic Capital Estonia OÜ, millega Gild omab teadmata sisuga kompromisslepingut.

Ajades näpuga järge Gildi kohalike investeeringute seas, leiab sealt mitu pankrotipesa.

Pankrotimenetlus käib näiteks Gildilt aasta tagasi laenu saanud Enter IT-Marketis.

Väärib märkimist, et ettevõte oli kahjumis ning olematu omakapitaliga juba majandusaastal 2006/2007. Firma ühe omaniku Aivar Paalbergi sõnul kasuti Gildilt saadud raha laienemiseks.

Üsna tundmatu kinnisvaraärimees Kristjan Sild sai oma ettevõttele AS Steps Gildilt 45-miljonise rahasüsti. Laenu restruktureerimise käigus sõlmiti tänavu Kristjan Silla ja tema isa Riho Sillaga uus laenuleping, ent Gildi õnnetuseks kuulutati paar kuud pärast seda välja Kristjan Silla pankrot.

Ärimees Indrek Rahumaa ettevõte Alta Foods, mis loodi Oliver Kruudalt piima- ja kommivabriku ostmiseks, on Gildile võlgu ligi 30 miljonit krooni. Loodetud suurtehing jäi katki, laenu tähtaeg kukkus aasta alguses, võla kiirest tasumisest pole juttugi.

Gild Arbitrage on teiste Eesti ärimeeste kõrval õla alla pannud ka Hillar Tederi Ukraina ärile. Äripäev kirjutas hiljuti, et Teder tegeleb enda Ukraina äride müümisega ning ilmselt saabub nii Gild Arbitrage'i kui ka ärimehe enda jaoks tõehetk lähiajal.

Investeeringuid valides kaalume erinevaid võimalusi. Tavaliselt läheb kümnest investeerimispakkumisest käiku üks. Küsimus pole selles, et kas keegi on tuttav või mitte. Tunneme äris niikuinii kõiki.

Isiklikke tutvusi on investeeringuid tehes ette tulnud, aga see ei ole kindlasti kaasa aidanud ja kõik tehingud on tehtud turutingimustel. Investeerimiskomitees on alati palju inimesi erinevate arvamustega. Kokkuvõttes ei ole tutvused rohkem kaasa aidanud, kui nad on takistanud. Kui keegi on liiga lähedal, siis see võib olla ebasobiv, ja oleme ka mõningatele "ei" öelnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing