Gildil side mõjuka ametnikuga

Piret Reiljan 24. september 2009, 00:00

Pärast seda, kui Gild teatas Äripäevale, et Armeenia investeeringute kohta nemad oma suud ei paota, otsustasime koostöös Armeenia uuriva ajakirjaniku Edik Baghdasaryaniga omal käel uurida, mis asju Gild Armeenia suures äris ajab. Kuigi kogu tõest oleme ilmselt veel kaugel, viivad niidid kõrgete ametnike seotuseni Gildi unelmaga kunagi Armeeniast raha superkasumiga koju tuua.

Siinkohal tuleb märkida, et saatsime selle artikli kommentaari saamiseks Gildi ja Äripäevale pressiesindajalt laekunud vastus oli järgnev: "Tänud info ja artikli eest, aga meil ei ole uudisele midagi lisada ega kommenteerida."

Et Armeenia investeeringutesse valgust tuua, tellis Äripäev esmalt Küprose äriregistrist Gildi Armeenia investeeringute valdusfirma Melorama Holdings Ltd krediidiraporti. Raportist, mis üldjoontes oli puuduliku info tõttu sisutühi ja krediidireiting ettevõttele seetõttu null, selgus, et Gildile kuulub neljandik, suuromanik on järjekordne offshore-firma Marshalli saartel ning 15-protsendine osalus kuulub kellelegi armeenlasest eraisikule Davit Manukyanile.

Kohalik uuriv ajakirjanik sukeldus nüüd omakorda Armeenias info otsimisse ja tegi kindlaks, et Davit Manukyani näol on tegemist vägagi mõjuka mehe võsukesega - Armeenia presidendi nõuniku ja endise teede- ja sideministri Andranik Manukyani pojaga. Ajakirjanik võttis nõuks esmalt noore Manukyaniga ühendust võtta ning seadis sammud korterisse, mis Melorama raportis must-valgelt kirjas oli. Korteris aga ei viibinud ajakirjaniku sõnul kedagi ning sealne telefon jäi korduvate kõnede peale tummaks.

Järgnevalt otsustas ajakirjanik aru pärida Davit Manukyani kõrgest ametnikust isalt, ent tulutult, kuna eksminister otsustas teemast kuuldes pimesikku mängida. Ajakirjanik Baghdasaryan kirjeldas tekkinud kassi-hiire mängu järgnevalt: "Andranik Manukyani assistent teatas mulle korduvalt, et tema ülemus on ärireisil ja kättesaamatu. Olime eelnevalt assistendi palvel heitnud valgust ka teemale, mis meid huvitab. Assistent väitis, et nõunik on ärireisil isegi samal päeval, mil teda nähti Jerevani vanalinnas toimunud üritusel. Ilmselgelt püüdis presidendi nõunik intervjuud vältida."

Nii ei olegi seni ükski asjaosaline suud paotanud. Isa ja poja tausta uurides tõi ajakirjanik Baghdasaryan välja seiga minevikust - Andranik Manukyan on vähemalt põgusalt kokku puutunud maavarade äriga ajal, mil ta oli valitsuses minister. Tema vahendusel müüdi nimelt Armeenia Havkani-nimeline kullakaevandus Venemaa ettevõttele GeoProMining.

Äripäev kirjutas kuu aega tagasi, et Gild Arbitrage keeldub avalikustamast Armeenias kaevanduslitsentse omavaid ettevõtteid, kuhu nad investeerisid Küprosel registreeritud valdusfirma Melorama Holding kaudu 300 miljonit krooni Eesti äriliidrite raha.

Armeenia ajakirjanik Edik Baghdasaryan uuris augustis Äripäeva palvel Armeenia valitsuselt, kas ja milliseid maavaradega seotud litsentse omab Gild Armeenias oma Küprosel registreeritud valdusfirma Melorama Holding Ltd kaudu.

"Melorama Holding ei eksisteeri Armeenia kaevandamisvaldkonnas tegutsevate firmade omanike nimekirjas," oli kirjas valitsuse vastuses. Gildi selgitusel on Melorama suur grupp ja emafirma ei ole otse ühegi Armeenia ettevõtte omanik. "Meil ei ole mingit vajadust avalikult oma investeeringuid puudutavaid detaile jagada," ütles fondijuht Tõnno Vähk tollal.

Gildi vahendatud tuntud Eesti ärimeeste 260 miljoni kroonine investeering Aserbaidžaanis vajas samuti kohapealset "katust", kelleks oli riigi majandusminister.

Kui majandusminister sai ametist priiks, hakkasid maaostu asjad venima ning kiiresti tuli leida ettevõtmisele uus eestkostja.

Presidentide Toomas Hendrik Ilvese ning Ilham Alijevi kohtumine selle aasta jaanuaris Aserbaidžaani pealinnas Bakuus andis investoritele hea võimaluse luua neil Ilvese abiga kontakt kõige kõrgemal tasandil. Kuu aega pärast kohtumist said investorid kohalikult omavalitsuselt kinnituse, et ollakse nõus võlakirjaprojekti raames omandatava maaga piirneva mereäärse maa rendileandmisega.

Tutvused kõrgete ametnike seas maksavad igal pool, iseasi, kas ja mil määral neid kuritarvitatakse.

Gildi peale ma näpuga ei näitaks, aga Kaukaasia kandi kohta võib kahtlemata öelda, et see, mida meil peetakse korruptiivseks, on seal täiesti igapäevane nähtus. Osutatakse teeneid ja vastuteeneid.

Vaadates Armeenia ajalugu, on seal korduvalt toimunud rahva mässe ametnike vastu, kes oma positsiooni kuritarvitavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing