Briti pangad olid kollapsist paari tunni kaugusel

24. september 2009, 09:28

Suurbritannia keskpanga juht Mervyn King
ütles, et kaks Briti suurpanka olid 6. oktoobril 2008 vaid mõne tunni kaugusel
likviidsuse puudujäägist, vahendab Bloomberg.

„Kaks meie suurtest pankadest olid kogenud raskusi raha hankimisel rahaturult,“ ütles King BBC-le. „Raha saadi vaid nädalaks ja seejärel vaid üheks päevaks. Esmaspäeval ja teisipäeval ei saanud kaks panka olla kindlad, et nad jõuavad päeva lõpu ära näha.“

Need kaks panka olid HBOS ja Lloyds TSB Group. Peaminister Gordon Browni valitsus lubas 8. augustil investeerida umbes 50 miljardit naela pangandussüsteemi.

„See oli tõenäoliselt kohutavaim situatsioon, mida me oleme rahu ajal kogenud,“ ütles rahandusminister Alistair Darling.

Need nopped pärinevad telesaatest Love of Money, mida BBC Two näitab täna õhtul.

„Piltlikult öeldes olime depressiooni äärel ning vaadates nüüd ajas tagasi, siis me tõenäoliselt ka seal olime,“ ütles George W. Bushi toonane majandusnõunike juht Edward Lazear.

King ütles, et kui pankadel oleks lastud läbi kukkuda, oleks see kogu majanduse seisanud.

„Eraisikud ei oleks saanud nendest pankadest raha välja võtta,“ ütles King. „Hoiused oleksid külmutatud. Kuna kontod oleksid olnud külmutatud, ei oleks sinna saanud palgarahasid üle kanda ja paljud inimesed ei oleks palka seetõttu saanud.“

„Sellest tulenevalt ei oleks kunded saanud maksta ettevõtetele teenuste eest ning ärid oleksid avastanud, et nende rahavood on kinni jäänud,“ kirjeldas BBC väitel keskpanga juht.

7. oktoobril 2008 kutsus Suurbritannia äriminister Shriti Vadera pangajuhid kokku, et anda neile ülevaade valitsuse pankade päästmise plaanist.

„Me saime tegelikult alles umbes kell 19 teada, et me saime selle päeva üle elatud,“ ütles UBSi Londoni üksuse tegevdirektor David Soanes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2009, 10:43
Otsi:

Ava täpsem otsing