Ilustamata tõde Soome rikkaimast mehest

25. september 2009, 12:27

Sel nädalal liftitootja Kone võimukast
juhist Pekka Herlinist ilmunud raamat on kärgatanud kui pomm Soome ühiskonnas,
mis tavatseb – nii nagu Rootsi - oma suurtest meestest reeglina heatahtlikke
portreesid luua, kirjutab Rootsi majandusuudiste portaal di.se.

Herlini laste meenutustest kerkib pilt maniakaal-depressiivsest alkohoolikust, kelle kohta noorem poeg Niklas ütleb pikema tseremoonitsemiseta: „inimesena oli minu isa kõige suuremat sorti siga.“

Raamat „Kone vürst – Pekka Herlini elu“ jutustab, kuidas Pekka Herlin tegi isalt päritud väikesest firmast maailmas suuruselt neljanda liftikontserni, millel on 33 000 töötajat ning tegevus 50 riigis. Esimene suurem läbimurre tuli 1960. aastal, kui Pekka Herlin ostis Soome presidendi Urho Kekkoneni abil Asea liftitootmise. Väidetavalt veenis just Kekkonen Rootsi Marcus Wallenbergi liftitootmist müüma. „Vastu“ sai Asea-Atom tellimused Soome kahe esimese tuumajaama rajamisel.

Pekka Herlin juhtis Konet 1964. aastast kuni surmani 2003. aastal. Tema juhtimisel sai Konest Soome esimene tõeliselt rahvusvaheline kontsern.

Pekka Herlini surma järel puhkes kibe nägelus ta viie lapse vahel – salamisi oli isa võimu Kones andnud poeg Anttile. Tüli lahenes nii, et Antti jäi Kone juhiks ja teised lapsed said võimu Cargotecis.

Sinnamaani oli Pekka Herlini lugu Soomes teada, samuti ta alkoholiprobleem. Kone kõige kõvem mees oli reeglina iga päev lõunast alates purjus ning alluvatel polnud kuigi kerge tema pehme keelega antud korraldustest aru saada.

Uus on Herlini loos aga kõik see, mis puudutab ilustamata tõde tema pereelust. Lapsed räägivad hirmust, mida nad tundsid, kui autojuht purjus isa õhtul koju tõi. Joomine jätkus ning igal õhtul pidi keegi lastest üleval istuma ja isa pikki tiraade kuulama.

Poja Niklase sõnul on ainuke isaga seotud hea asi see, et tema lapsed on majanduslikult kindlustatud. Eesti vääringus on kõik miljardärid.

Raamatu autor on ameeriklane John Simon, kes on Kones töötanud 25 aastat. Raamatu tellis Antti Herlin, Kone tänane „kõva rusikas“, kes Soome meedia andmeil soovis koos Pekka Herlini lese Kristiga, et raamat ilmuks.

„Minu isa on selle raamatu ära teeninud, ta tegi suure elutöö. Võib-olla mõni mõtleb, et milleks kõik see muu jama raamatus peab olema, kuid minu isa hindas ise alati ausust,“ ütles Antti Herlin Soome päevalehele Helsingin Sanomat.

Raamatust on saanud Soome ettevõtjate seas suurim kõneaine ning ilmselt tuleb ka teine trükk. Müügile võib hoogu lisada tuleval nädalal algav kohtuprotsess kommunaalpoliitiku ja ettevõtlusjuristi Juha Turuneni üle, kes mais röövis Pekka Herlini lapselapse Minna Nurmineni, nõudes lunarahaks 8 miljonit eurot.

Herlini viie lapse vara suuruseks hinnatakse kokku ligi 28-30 miljardit Eesti krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2009, 12:44
Otsi:

Ava täpsem otsing