Hudson: EL ja IMF lõid Läti käpuli

27. september 2009, 15:22

Missouri Ülikooli professor,
majandusteadlane Michael Hudson väidab, et Läti majandus ei oleks kaugeltki
nii kehvas seisus, kui Euroopa Liit ja Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) ei oleks
riigi majanduselu kujundamisse sekkunud, vahendab uudisteagentuur LETA.

Hudson on üks rahvusvahelistest ekspertidest, kes kutsuti peaminister Valdis Dombrovskise kokku kutsutud töörühma, mis peaks andma Läti valitsusele soovitusi kiiremaks kriisist väljumiseks.

Hudsoni hinnangul on EL ja IMF andnud Lätile maksupoliitilist ja finantsnõu eelkõige Rootsi kuningriigi huvidest lähtuvalt.

Teadlase sõnul on Lätis praegu välja kujunenud nn Stockholmi sündroom (Stockholmi sündroom on pantvangidel aeg-ajalt ilmnev psühholoogiline sündroom, milles pantvang ilmutab pantvangi võtjale lojaalsust ja poolehoidu, vaatamata viimase põhjustatud ilmsest ohust tema elule. Sageli asuvad Stockholmi sündroomiga pantvangid oma kinnihoidjat abistama või pärast vabastamist teda õigustama ja kaitsma - toim.).

Hudson kritiseerib teravalt ka Läti rahandusministrit Einar Repšet riigi keskpanka. Teadlase väitel on nende ainsaks eesmärgiks olnud inimeste palkade vähendamine, mistõttu on rahva seas tekkinud käegalöömise meeleolu, paljud aga pagevad lihtsalt Lätist minema.

"Teine maailmasõda Lätis nii palju kurja ei teinudki, kui praegune Läti enda poliitikute tegevus," lajatab Hudson.

Asjatundja ei usu, et praeguse majanduskäitumise abil suudab Läti end uuesti kasvulainele pöörata.

Hudson soovitab Läti valitsusel ja keskpangal vaadata üle riigi maksupoliitika, eriti võiks teadlase arvates päevakorda tulla tööjõu-ja kinnisvara maksustamise küsimused.,

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2009, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing