LHV soovitab TeliaSonera pakkumine vastu võtta

28. september 2009, 15:14

Soovitame investoritel TeliaSonera poolt
tehtav pakkumine Eesti Telekomi aktsiatele aktsepteerida, kuna ilma riigi
toetuseta pole investoritel piisavalt jõudu kõrgemat pakkumist TeliaSoneralt
nõuda, põhjendab täna LHV foorumis analüütik Kristo Oidermaa. Leedu
Telekomi aktsiatele pakkumise vastuvõtmist ta ei soovita.

Oidermaa sõnul peab LHV tõenäoliseks, et TeliaSonera saavutab piisavalt suure osaluse kõigi aktsiate väljaostuks. "Seega oleks investoritel kasulikum pakkumises osaleda ning saada raha aktsiate eest juba 16. oktoobril, kui oodata 2-3 kuud ning alles seejärel sama suur tasu kätte saada," märgib ta.

Oidermaa kirjutab, et TeliaSonera on esialgset Eesti Telekomi aktsiale tehtud ülevõtupakkumist (93 krooni aktsia eest) parandanud lisadividendi maksmise võrra (6,99 krooni aktsia eest), mille tulemusena on investoritele tehtud uus pakkumine 7,5% kõrgem varasemast. Samas soovis LHV esialgses pakkumise järgselt avaldatud analüüsis näha Eesti Telekomi eest vähemalt 15% kõrgemat hinda ning praegune pakkumine jääb nende ootustele alla.

"Oleme jätkuvalt arvamusel, et TeliaSonera maksab Eesti Telekomi aktsia eest vähe ning pakutav hind ei näita Eesti Telekomi tegelikku väärtust. Kuid võrreldes varasemaga on sellele teesile puudu riigi toetus. Nimelt otsustas riik TeliaSonera pakkumise vastu võtta, kuna saab seeläbi juurde nii ühekordse lisadividendi ning dividendide tulumaksu selle aasta eest kui ka dividendide tulumaksu järgmise 3 aasta eest," seisab Oidermaa analüüsis.

Riigi müügi tulemusena tõuseks TeliaSonera osalus Eesti Telekomis juba 88,15% peale. Ülejäänud aktsionäridest moodustavad suurema osa välismaised institutsionaalsed investorid, kellele riigi osaluse müük on ka selgeks vihjeks oma osaluse võõrandamiseks. Kui siia lisada veel pakkumises osalevad kohalikud väikeaktsionärid, siis on Oidermaa hinnangul tõenäoline, et TeliaSonera saavutav piisavalt suure osaluse Eesti Telekomi väljaostuks.

Vastavalt äriseadustikule peab TeliaSonera omama vähemalt 90% Eesti Telekomi aktsiatest, et üldkoosolekul taotleda vähemusaktsionäride väljaostu. Samas peab seda otsust üldkoosolekul toetama vähemalt 95% häältest. "Vaadates investorite meelsust pakkumise suhtes peame üpris kõrgeks võimalust, et TeliaSonera ka eelpoolmainitud protsessi käivitaks," usub Oidermaa. lisades, et siiski võtab vähemusaktsionäride aktsiate ülevõtt aega vähemalt 2-3 kuud ning makstav hüvitis oleks sama, mis praegu kehtiva pakkumise korral.

Pakkumise aktsepteerimise tähtaeg on 9. oktoober ning käesolevaga eemaldab LHV Oidermaa sõnul Eesti Telekomi aktsialt ka „Akumuleeri“ soovituse. Leedu Telekom on ikka "osta" soovituse all ning LHV soovitab TEO LT aktsiatele tehtud pakkumist mitte vastu võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2009, 15:14
Otsi:

Ava täpsem otsing