Keskmine õhutemperatuur võib sajandi keskpaigaks tõusta neli kraadi

29. september 2009, 16:04

Briti teadlased väidavad, et aastaks 2060
võib keskmine globaalne õhutemperatuur olla praegusest neli kraadi kõrgem.

Uus arvutimudel võttis aluseks viimase 20 aasta andmed fossiilsete kütuste põletamise kohta ning arvestas ka uute teadmistega maailmamere ja metsade süsinikdioksiidi sidumise võime kohta, kirjutas BBC.

Uuringu tulemused avalikustati Oxfordi ülikoolis toimunud konverentsil. Uuringu kohaselt tõuseb keskmine õhutemperatuur nelja kraadi võrra kõige tõenäolisemalt 2070. aastaks, kuid võimalik on ka kümne aasta võrra lähem kuupäev.

„Olen šokeeritud, et nii ulatuslik soojenemine võib aset leida juba praegu olemasolevate inimeste eluajal,“ ütles Richard Betts Briti meteoroloogiateenistusest. „Kui kiirelt otsustavaid samme globaalse soojenemise takistamiseks ei astuta, tuleb inimestel suurteks muutusteks valmistuma hakata,“ lisas ta.

Neli kraadi soojenemist on keskmine kogu maailma kohta, mis tähendab, et paljudes kohtades on soojenemine veelgi rängem, muutes mõned piirkonnad sisuliselt elamiskõlbmatuks ja põhjustades seega massilise väljarände.

Aafrika lääne- ja lõunaosad võivad mudeli kohaselt sajandi lõpuks soojeneda kuni kümne kraadi võrra. Arktikale ennustab mudel aga isegi 15-kraadist soojenemist. Sellise stsenaariumi realiseerumisel muutuks Gröönimaa ihaldusväärseks elupaigaks, samas Aafrikast ei tahaks keegi enam suurt midagi teada.

Valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli eksperdid on siiani uskunud, et soojenemistrend jätkub, kuid tõenäoliselt mõõdukamas tempos kui briti teadlaste värske mudel välja pakub. IPCC 2007. aasta raporti koostajad prognoosivad keskmiseks õhutemperatuuri tõusuks 1,8–4 kraadi sajandi lõpuks, kuid ei välista ka sellest vahemikust suuremaid numbreid.

Brittide uuring on samalaadsetest varem läbiviidud uuringuist mõnevõrra pessimistlikum, ent samas ka realistlikum. Nimelt võtsid nad arvesse, et inimkond on ka tulevikus jätkuvalt fossiilsetest kütustest sõltuvuses ning kasutab neid aasta-aastalt üha rohkem. Sellise eelduse tegemiseks on ka põhjust, sest just nii on see viimase paarikümne aasta jooksul olnud ning esialgu pole midagi käegakatsutavat, mis lubaks oletada senise kursi radikaalset ümbervaatamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2009, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing