NASA leidis Kuult ja Marsilt jääd

29. september 2009, 14:51

Neli ajakirja Science reedeses numbris
avaldatud aruannet annavad tõestust vee, mis on küll külmunud olekus,
esinemisest Kuul ja Marsil.

NASA uurimisseade M3 ehk Moon Mineralogy Mapper leidis veemolekule kõikjalt Kuu pinnalt. M3 viis Kuu orbiidile eelmises oktoobris India esimese kosmosemissiooni käigus kosmosesõiduk Chandrayaan-1, kirjutas Reuters.

"Kui räägime veest Kuul, ei mõtle me järvi, ookeane ega isegi lombikesi. Vesi Kuul tähendab, et veemolekulid ja hüdroksiidioonid seonduvad kivide ja tolmu molekulidega mõne millimeetri paksuses Kuu pinnakihis,“ ütles Rhode Islandi Browni ülikooli teadlane Carle Pieters.

Vett on Kuult leitud ka teiste instrumentidega läbi viidud uuringute käigus, mis tähendab, et selle esinemine Kuu pinnakihis on kindel ega saa olla instrumentaalne mõõtmisviga. Marylandi ülikooli teadlased eesotsas Jessica Sunshine’iga kasutasid vee tuvastamiseks Kuul kosmosesõiduki Deep Impact kogutud infrapunakaartide andmeid. USA geoloogiateenistuse teadlased kasutasid aga kosmosesõiduki Cassini pardal olnud spektromeetrit.

"Kuu vesi on mineraalidega seotud, nii on vesi stabiilne õhuta ja madala gravitatsiooniga keskkonnas,“ ütles Canberra ülikooli teadlane Marc Norman. „Seega ei saa seda pumbata välja nagu põhjavett. Vee kättesaamiseks tuleb koguda suurtes kogustes pinnast, millest vett eraldada.“

Neljandas aruandes teatas NASA, et uurimisseade Mars Reconnaissance Orbiter täheldas jääd viies uues Marsi kraatris, mis tekkisid täenäoliselt hiljuti meteoorkehade langemise tulemusel. "Teame nüüd, et saame uusi kraatreid kasutada jää otsimiseks Marsi pinnast,“ ütles uurimuses osalenud San Diego Malini kosmosekeskuse teadlane Megan Kennedy.

"See jää on jäänuk niiskemast kliimast, mis võis Marsil valitseda vaid mõned tuhanded aastad tagasi;“ lisas Arizona ülikooli teadlane Shane Byrne. Teadlaste sõnul on tegemist tõelise ja kasutuskõlbliku veeressursiga.

Enam ei kahelda, et Marsi pinnases leidub vett – robotid on leidnud jääd. Mõned tõendid viitavad ka, et vesi võib praegugi sügavustest Marsi pinnale immitseda, kuid kaob punase planeedi õhukeses külmas atmosfääris kiiresti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2009, 14:51
Otsi:

Ava täpsem otsing