Seitse vananenud tervisenõuannet: aspiriin kaitseb südamehaiguste eest

29. september 2009, 16:11

Aspiriinil on kindlasti veresoonte trombide
tekke riski vähendav mõju, kuid igal asjal on oma hind. Antud juhul on hind
sageli liiga kõrge ega ole riski väärt.

Aspiriin on hea näide ravimist, mida on palju kiidetud ning millel on ilmselge ja tõestatud mõju. Lisaks on ta odav, nii et paljud inimesed hakkasid aspiriini sööma nagu kommi. Samas ei osanud arstid neid sellise tegevusega kaasneva ohu eest hoiatada.

Nüüd on aga läbi viidud mahukaid uurimusi, mis toovad ka aspiriini varjuküljed esile, mistõttu otsustati aspiriin muuta vaid retseptiravimiks.

Neile, kel on suur risk südameinfarkti tekkeks, võib aspiriin tõesti kasulikuks osutuda, sest vere vedeldamise läbi teeb see ravim trombide tekke vähemtõenäoliseks. Samas muudab aspiriin vere ka raskemini hüübivaks, mis võib osutuda probleemiks näiteks sisemiste verejooksude korral.

Kui luumurru tagajärjel või mõnel muul põhjusel tekib sisemine verejooks, siis aspiriin ainult suurendab verekaotust ning võib viia hemorraagilise šoki tekkeni ja oluliselt halvendada kannatanu ellujäämisvõimalusi.

Tervel inimesel ei ole seega suurt mõtet aspiriini tarbida, sest tõsise õnnetusjuhtumi korral suureneb oluliselt risk, samas ravimist saadav kasu on enam kui küsitav. Südame- ja veresoonte haiguste ennetamiseks on liigutamine aspiriinist oluliselt kasulikum valik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2009, 16:11
Otsi:

Ava täpsem otsing