Swedbank: euro Eestis 2011 on võimalik

29. september 2009, 12:00

Täna avaldatud majandusprognoosis kirjutab
Swedbank Eesti kohta, et majandus on hakanud tasapisi toibuma ning et kui
„ettevaatlik optimism“ valitsuse suutlikkuse osas eelarve kulud kontrolli all
hoida end õigustab, on euro käibeletulek Eestis 2011. aastal mõeldav.

Eesti majandus sai põhjast läbi sel suvel, kuid SKP langus tuleb tänavu siiski läinud aastaga võrreldes 13-15%. Tuleval aastal Eesti majandus eri kasva ega kahane ning aastaks 2011 prognoosib pank siin 2% suurust SKP kasvu.

Peamine negatiivne tegur on kodumaine tarbimine – panga hinnangul kahaneb see perioodil 2008-2010 kokku 30%. Samas eksport on vaikselt toibumas. Kriisieelsetele tasemetele jõudmiseks võib aga kuluda vähemalt viis aastat, kirjutab panga prognoosis Eestit käsitleva osa autor Maris Lauri.

Ekspordi toibumist pidurdab Eest ettevõtete allhange Soome ja Rootsi firmadele, mis on tänases kriisis ühed suuremad kannatajad. Ka Eesti eksport Lätti, Leetu ja Venemaale ei toibu ilmselt enne 2011. aastat. Küll aga võib prognoosida Eesti Energia elektriekspordi kasvu, kui Leedu Ignalina tuumajaama sulgeb.

Eesti konkurentsivõime on kulude osas paranenud, kuid tootmise ületoomisel lähiriikidest võivad takistuseks saada devalveerimishirmud. Selge siht eurole üleminekuks aitaks seda protsessi oluliselt kiirendada, kirjutab Lauri.

Investeeringud kahanevad tänavu mullusega võrreldes 38%. Eriti pessimistlik on Swedbank kinnisvarainvesteeringute osas, kus nii elamis- kui äripindade osas valitseb ülepakkumine. Kasvu ei oota pank nendes valdkondades enne 2010. a lõppu. Optimistlik on pank vaid ELi struktuurifondidest rahastatavate investeeringute osas.

Swedbank prognoosib Eestis kriisi tagajärjel brutopalga kahanemist 10-12% ning tööpuuduse kasvu 2010. aastaks enam kui 14%le.

Eesti europerspektiivide kohta kirjutab Maris Lauri Swedbanki analüüsis, et tõenäoliselt jätkab Eesti valitsus pingutusi, et Maastrichti kriteeriumid täita. Panga hinnangul on euro Eestil käeulatuses ning liitumine euroalaga 2011. aastal võimalik. Samas ei välista pank ka seda võimalust, et Eestil jääb eesmärgi täitmisest väga napilt puudu.

Läti ja Leedu kohta kirjutab Swedbank, et seal võtab majanduse toibumine rohkem aega ning algab tõenäoliselt alles tuleva aasta keskel. Läti SKP kahaneb tänavu 18% ja tuleval aastal 2%, Leedus vastavalt 16% ja 3%. Aastaks 2011 on ka Läti ja Leedu majandus langusest väljas. Tööpuudus kasvab tuleval aastal Lätis 20%le ja Leedus 16%le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2009, 12:59
Otsi:

Ava täpsem otsing