Kulka puistab juubelitoetusi

Kadri Jakobson 30. september 2009, 00:00

Kultuurkapitali kodulehel torkab juubelitoetuste maksmisega eriti silma näitekunsti sihtkapital. Mullu maksti juubelitoetusi ligi 300 000 krooni eest, sel aastal on summa ligi 200 000 krooni.

Toetusi jagatakse nii töötavatele kui ka pensionil olevatele näitlejatele, lisaks teatri kunagistele töötajatele - endisele raamatupidajatele, kostümeerijatele, koristajatele, kingseppadele, inspitsientidele.

Ligi 80 000 krooni on tänavu juubelitoetusi jaganud rahvakultuuri sihtkapital, arhitektuuri sihtasutus ligi 35 000 krooni, teised vähem.

Kultuurkapitali juht Raul Altmäe ei leidnud võimalust küsimustele kolme tööpäeva jooksul vastata. Ka ei leidnud aega kommentaarideks näitekunsti sihtkapitali aseesimees Liina Jääts.

Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse nõunik Eero Spriit, kes hiljuti tähistas 60. juubelit, ei teadnud, et lavastajate liit esitas kultuurkapitalile taotluse premeerida teda juubeli puhul 5000 krooniga.

"Tunnistan, et otsest vajadust sellise meeldiva kingi järele polnud. Ma käin tööl, saan palka. Kuid et kellelegi ei peaks juubelitoetust maksma, ma ka öelda ei saa. Tean, et osale loomeinimestele on see toetus lausa eluliselt vajalik," ütles Spriit.

Ta lisas, et mis puudutab kultuurkapitali raha, siis tegu pole iga kodaniku maksuga, vaid see raha tuleb hasartmänguritelt, suitsetajatelt ja alkoholi ostjatelt.

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Peeter Kreitzberg leiab, et juubelitoetuste asemel võiks selle raha investeerida tulevikku - noortele enesetäienduseks, loominguliseks stipendiumiks, õppemaksuks või muuks.

"Ma pole kade, et teenekatele näitlejatele makstakse elutöö eest preemiat, kuid äkki mõni teine sfäär vajaks seda raha rohkem. Juubeli pidulaua kinnimaksmine pole siiski päris õige," ütles Kreitzberg.

Kreitzberg lisas, et on uurinud kultuurkapitali toetuste maksmise süsteemi põhjalikult ja leiab, et sihtkapitalide kaupa on toetuste maksmise poliitika liiga erinev.

"Sihtkapitalid toimivad raha jagamisel väga erinevalt. Oleks õige, kui kõik jagaksid raha siiski ühtsetel printsiipidel," ütles ta. "Kindlasti peaks jagatud toetused olema arusaadavad ka väljaspool kultuurivaldkonda seisvatele inimestele."

Hasartmängumaksu nõukogu liige, riigikogu kultuurikomisjoni aseesimees Mailis Reps ütles, et hasartmängumaksu nõukogus on raudne reegel, et juubeliks toetusi ei eraldata. "Kogu teema on väga valus. Nüüd oleme silmitsi tõsiasjaga, et me pole suutelised sportlasi isegi miinimumsumma eest olümpiamängudele saatma," ütles Reps.

Ta lisas, et riigikogu kultuurikomisjonile on tulnud kaebusi kultuurkapitali toetuste jagamise kohta. "Me tahame kogu selle kultuurkapitali temaatika lauda võtta, sealhulgas ka juubelitoetused," kinnitas Reps.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing