Võlgnike kolimisele tõmmatakse pidurit

Anne Oja 30. september 2009, 00:00

"Muudatus on tehtud põhjusel, et praegu registreerivad pahatahtlikud võlgnikud enne pankrotiavalduse kohtusse esitamist end teise kohtu tegevuspiirkonda ja loodavad sellega hajutada võlausaldajate tähelepanu või raskendada pankrotimenetluse läbiviimist," seisis 80-leheküljelise kohtutäiturite seaduse eelnõu seletuskirjas.

"Näiteks registreerib Tallinnas asunud ja tegutsenud juriidilisest isikust võlgnik end enne pankrotimenetluse algatamist Kuressaarde, mistõttu võlausaldajad peavad asuma suhtlema Kuressaares asuva kohtuga," jätkas seletuskirja koostaja.

"Praegu ei oleks sobilik välja tuua, kes konkreetselt toimkonna liikmetest nimetatud ettepaneku tegi, kuid mõte leidis toetust kõigi liikmete poolt ning lülitati seetõttu ka eelnõu koosseisu," ütles justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Niklus võlausaldajate kaitseks ellu kutsutud toimkonna tööd kirjeldades.

"Praktikas on kujunenud probleemiks äriühingud, kes vahetult enne pankrotiavalduse kohtusse esitamist muudavad registrijärgset asukohta ja vahel ka äriühingu nime ning seejärel esitavad kohtusse pankrotiavalduse uue registrijärgse asukoha järgi, valides selliselt endale sobiva kohtualluvuse," selgitas Harju maakohtu kohtunik Merike Varusk.

"Hiljuti rääkis mulle üks ettevõtja, et teatud ettevõtjate ringis käib lausa võistlus, kui palju võlgu keegi suutis endalt maha raputada," sõnas Advokaadibüroo Sorainen partner Karin Madisson, kes peab kavandatavat seadusemuudatust esimeseks tõsisemaks sammuks võlausaldajate kaitsel. Advokaadibüroo Sorainen on kuritahtlike kolijatega korduvalt kokku puutunud.

"Võib eeldada, et väheneb võlgnike võimalus pankrotimenetlust venitada, hajutada võlausaldajate tähelepanu ning raskendada nende suhtlemist kohtuga. Samas peaks paranema kohtute võimalused näiteks tõendeid koguda," rääkis muudatuse plussidest advokaat Peeter Viirsalu.

"Kuritarvituste vältimiseks on kohtualluvuse täpsem reguleerimine tegevuskoha järgi igati tervitatav," ütles Celander Ehituse juhatuse liige Kristjan Tamm. Mehe sõnul põhjustab makseraskustes firmade kolimine Kuressaarde ja Ida-Virumaale võlausaldajale mitmekümne tuhande kroonist lisakulu ning soodustab kuritarvitusi.

"Nõustume, et pankrotieelne kolimine on üsna tõsine probleem," märkis Tamm ja lisas, et pankrotimenetluse kallinemise põhjustab eelkõige advokaadi transpordile kuluv täiendav aeg.

"Lisaks on tihti äriühingu ümberregistreerimise motiiviks pankrotivõlgnikule soodsa pankrotihalduri määramine," rääkis Tamm.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing