Juhtkiri: liivakastimängud Toompea moodi

1706-aripaev 01. oktoober 2009, 07:22

Eestis on kahjuks kombeks, et
valitsuskoalitsioon ei suuda mitu aastat jutti kenasti üheskoos hakkama saada,
ikka keerutatakse mingil hetkel pisiasjadest ja/või puhtast mängulustist nii
palju tolmu üles, kuni kellelgi pill lahti.

Meenutagem kas või Res Publica esimees Juhan Partsi juhitavat valitsust (koalitsioonis Reformierakond, Isamaaliit ja ResPublica), millele sai kaheaastase valitsemise järel, 2005. aasta märtsis saatuslikuks toonase justiitsministri (sic!) Ken-Marti Vaheri soov võidelda korruptsiooniga.

Või kolmkümmend neli kuud püsinud Isamaaliidu esimehe Mart Laari juhitavat valitsust (Reformierakond, Isamaaliit, Mõõdukad), kes aastal 2002. aasta alul astus tagasi samuti koalitsioonisiseste nääkluste tõttu - pinged jõudsid kulminatsioonipunktini 2001. aasta detsembri alguses, kui Reformierakond heitis pealinnas ühte opositsioonis oleva Keskerakonnaga, aidates sellega Edgar Savisaare Tallinna linnapeaks.

Poliitikavaatlejad pidasid toona Eestit nii poliitiliselt kui ka majanduslikult stabiilseks ega näinud põhjust, miks ei suudaks koalitsioon oma valitsusaja lõpuni, märtsini 2003, vastu pidada.

Mõlemal mainitud korral sai Reformierakond koalitsioonipartneriks Keskerakonna ning seekliteks peaministriportfelli.

Eile koitis tasumise tund - vahepeal Isamaa ja ResPublica Liiduks (IRL) ühinenud ResPublica ja Isamaaliit said koalitsioonipartneri, reformierakondlasest peaminister Andrus Ansipi valitsuse justiits- ja välisministrit riikluse seisukohast tühisena näiva probleemi ümber tekkinud paanikaga kaasa minnes ning selget seisukohavõttu viimasele minutile edasi lükates mõnuga Ansipit praadida.

Tõepoolest, IRLi jaoks oleks valitsuskriis praegu võib-olla et isegi ahvatlev. Selles, kes moodustaksid uue valitsuse, ei saabuks selgus tõenäoliselt enne kohalikke valimisi.

Umbusaldamisega saab IRL end nüüd väga selgelt Reformierakonnale vastandada ning kahe paremerakonna vahel puhkeks konflikt, millest siis IRL loodab endale valimistel kasu lõigata.

Pärast kohalike omavalitsuste valimisi oleks aga juba uued jõujooned paigas, Tallinnas oleks käimas tõenäoliselt koalitsioonikõnelused ning siis on võimalik pakkuda Reformierakonnale sõjakirve mahamatmist ning uue koalitsiooni tegemist, aga juba IRLi kuuluva peaministri juhtimisel.

Kogu kombineerimise risk seisneb aga selles, et äkki vihastab IRL Reformierakonna välja ning viimane otsustab teha nii Tallinnas kui ka Toompeal ühise võimuliidu hoopis Savisaarega.

Äripäev loodab väga, et IRL eesotsas Laariga jätab intriigide sepitsemised teistele ning suunab kogu jõu riigi juhtimisele.

Valitsuskriis on praegu viimane asi, mida Eesti vajab - IRL ja Reformierakond, leppige kohe ära ja vedage meid põhjast välja!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2009, 07:22
Otsi:

Ava täpsem otsing