Kas akadeemiline doping peaks olema keelatud?

01. oktoober 2009, 11:39

Akadeemilist võimekust parandavate
nootroopikumide üha laialdasem kasutamine võib viia tulevikus üliõpilaste
regulaarsete dopingutestimisteni, kirjutatakse ajakirjas Journal of Medical
Ethics.

Hoolimata sellest, et kemikaalide abil akadeemilise võimekuse parandamine võib olla ebaseaduslik, on nende ravimite keelustamine peaaegu võimatu, ütles Sydney ülikooli teadlane Vince Cakic võrguajakirjale Physorg.

Sarnane olukord valitseb Cakici sõnul ka võistlusspordis, kus hinnanguliselt 95 protsenti sportlastest kasutab mingisuguseid saavutusi parandavaid ravimeid. "On selge, et akadeemilise dopingu vastu võitlemine ei saa olema kergem kui spordidopingu vastu võitlemine,“ ütles ta.

Pole aga üldse selge, kuidas akadeemilise dopingu suhtes tegutseda tuleks, sest sellised ravimid on meditsiinis laialt kasutusel. Cakici sõnul pole võimatu, et tulevikus peavad ka eksamile tulevad üliõpilased andma uriiniproovi.

"Praegu võib see küll naljakas tunduda, kuid tulevikus võib see täiesti reealne olla. Kuna aga nootroopikumidest on kasu ka eksamiks valmistumise perioodil, tuleks testimist korraldada ka eksamite vahelisel perioodil,“ lisas ta. „Kui aga võtta arvesse praegust olukorda võistlusspordis, on sege, et akadeemilise dopingu kasutamise jälgimine saab olema väga kallis ja keeruline.“

Nootroopikumid loodi vaimsete häiretega inimestele, näiteks dementsuse või tähelepanuhäire all kannatajatele, kuid ravimitest nagu modafiniil (Provigil), metüülfenidaat (Ritalin) ja amfetamiin (Dexedrine) saavad kasu ka hirmutavalt läheneva eksamitähtajaga üliõpilased. Mälu parandamiseks kasutatakse näiteks piratsetaami (Nootropil), donepesiili (Aricept) ja galantamiini (Reminyl).

Metülfenidaadi ja amfetamiini mittemeditsiiniline kasutamine on mõnedes USA kolledžites levinud koguni 25 protsendi tudengite hulgas, eriti tulemuste suhtes nõudlikumates õppeasutustes, ütles Cakic.

Praegu kasutatavate ravimite mõju on Cakici sõnul tagasihoidlik, kuid tugevama mõjuga ravimid võivad olla tulekul. „Tarkustablettide turg võib järjest suureneva konkurentsiga maailmas tudengite hulgas üsna lai olla,“ ütles Cakic.

Cakic lisas aga, et kui sellised ravimid keelustatakse vaid seepärast, et need parandavad inimeste akadeemilisi saavutusi, võiks keelata ka eratunnid. Need ravimid võivad aidata teadusmaailmas hakkama saada ka kergete vaimsete puuetega inimestel ning niimoodi maailma võrdsemaks muuta, arvas ta.

Tarkustablettide pikaajaline mõju tervetele inimestele pole teada ning see võib olla ainuke hea põhjus selliste ravimite keelustamiseks. Cakic tõi näiteks kofeiini, mis teadaolevalt parandab sportlikke saavutusi, kuid on siiski lubatud, sest on suhteliselt ohutu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2009, 12:48
Otsi:

Ava täpsem otsing