Balti börsid olid parimad

Tõnis Oja 02. oktoober 2009, 00:00

Ehkki USA aktsiaturgudel lõppes üleeile enam kui kümne aasta parim kvartal, pääsesid nad sellega vaid keskmiste hulka.

Eelmise kvartali tegijaks võiks nimetada Skandinaavia telekommunikatsioonifirmat TeliaSonera, tänu kellele tõusid Vilniuse ja Tallinna börsid eelmise kvartali maailma parimateks.

Pärast aastatagust globaalset aktsiate suurmüüki kihutavad investorite hordid vastupidises suunas. Piisab kas või pisikesest vihjekesest, et maailma lõppu ei pruugi tulla.

Nii on see alates märtsi keskpaigast, kui investorid hakkasid aimu saama, et USA suuremad pangad läbivad USA keskpanga korraldatud stressitesti enamasti edukalt ning mõned neist teatasid julgelt, et teenivad ka kasumit.

USA aktsiaturud eesotsas pangandussektoriga tõusid kosmilise kiirusega ning hirm pangandussektori kokkukukkumise ees asendus eufooriaga.

Midagi taolist on juhtunud ka Tallinna ja Balti riikide börsidega.

Alates eelmise aasta sügisest hakkas nii Balti riikide kui ka kogu Ida-Euroopa pangandussektori kohta tulema hirmu- ja õudusjutte.

Südatalvel muutusid Balti riigid nii aktuaalseteks, et sel teemal hakkasid sõna võtma staaranalüütikud ja investorid. Jim Rogers kuulutas, et ei pane Ida-Euroopasse sentigi ning New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini arvas, et peagi devalveeritakse Balti riikide valuutad.

Kulminatsiooniks osutus 18. veebruar, mil Dow Jonesi tööstuskeskmise 3,8 protsendilise kukkumise süüdlaseks peeti Ida-Euroopa pangandussektorit.

Aga tuuled hakkasid kiiresti muutuma ka siinkandis. Juba varem olid spekulatiivsema närvikava ja stiiliga kohalikud investorid hakanud ülemüüdud aktsiaid kokku ostma.

Siinse turu raketikütuseks osutus aga TeliaSonera ülevõtmispakkumine Eesti Telekomi ning TEO (Leedu Telekom) aktsiatele. Spekulatiivne raha hakkas kiiresti otsima uusi paigutusvõimalusi. "Välisinvestorid on tagasi!" hõiskasid nii mõnedki investorid.

Aga nagu eilegi näha oli, põhjustab pea olematu likviidsus suuri hinnaliikumisi nii üles kui ka alla, olenevalt sellest, kuidas karjal parasjagu tuju on.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing