Riigikontroll: maksude kogujad on liiga leebed

Katre Pilvinski 02. oktoober 2009, 00:00

Ametile heideti ette vähest järjekindlust võlgade sissenõudmisel, mis omakorda on põhjustatud suurest kaadrivoolavusest maksude sissenõudjate hulgas. Võla sissenõudmist alustatakse hilja ja enamikul juhtudel võlasummad 12 kuu jooksul ei vähenenud, pigem kasvasid.

Võlgade sissenõudmise parandamiseks tuleks maksuameti koosseisu suurendada ning teiseks peaksid sissenõudjad oma töös karmimad olema, ütles riigikontrolli tulemusauditi osakonna auditijuht Urmet Lee.

Tulemusauditi osakonna peakontrolöri Tarmo Olgo sõnul on maksuvõlad näidanud aja jooksul kasvutrendi ning jätkavad ebasoodsa majandusolukorra tõttu jõudsalt kasvamist ka tulevikus. "On muret tekitav maksuameti ja rahandusministeeriumi suhtumine, et uus ja siiani vaid osaliselt rakendunud infosüsteem suudab lahendada kõik auditis tuvastatud probleemid. Individuaalne lähenemine võlglastele ja nende olukorrale on põhimõtteliselt õige, kuid pole õiglane, kui seeläbi seatakse ebavõrdsesse seisu tubli ja maksukuulekas ettevõtja ning maksuvõlglane," nentis Olgo.

Kooskõlas riigikontrolli soovitustega on rahandusministeerium eraldanud maksuametile täiendavalt 3 miljonit krooni võlamenetluse infosüsteemi lõpuniarendamiseks. Ameti peadirektori Enriko Aava hinnangul ei ole seda siiski piisavalt, et kõik plaanitu realiseerida.

Maksuamet nõustus riigikontrolli auditi hinnanguga nende töö ebatõhususe kohta. "Kogu auditi tulemused baseeruvad eelmisel aastal, kui toimingute tegemine toimus Wordis ja Excelis. Uus süsteem võimaldab jälgida reaalajas võlglaste käitumist," kommenteeris maksuameti maksuvõlgade sissenõudmise talituse juhataja Kerly Lillemets.

"Kaadrivoolavust hinnati 2007. aasta andmete alusel ja enam ei ole alust suurest voolavusest rääkida," selgitas Lillemets. Samas tõdes ta, et loomulikult on surve suur ning ametnikud on koormatud.

Lee soovitus rahandusministrile oleks ameti peadirektorilt tegevusplaani nõudmine, et tulla toime majandusolukorra jätkuvast halvenemisest tuleneva täiendava töökoormusega. "Tüüpiline võlgade sissenõudmise meede on telefoni teel vestlemine ja lubaduste uskumine - peaks olema karmim," märkis Lee. "Parandada tuleks sisekontrolli süsteemi, et vältida eelkõige korruptsiooniriski," sõnas ta, viidates sissenõudjate madalale palgatasemele.

"Me pole leebed," kinnitas maksuameti peadirektor. Ta märkis, et maksuajatamine pole sissenõudest loobumine. "Ajatamine on kooskõlas maailma parima praktikaga majandusraskuste ajal. Leevendades režiimi, jätame hoiaku, et makse makstakse, mitte ei minda varimajandusse."

Rahandusministeerium peab maksuvõlgade menetlemise ja sissenõudmise teemat prioriteetseks. Nii möödunud kui ka sel aastal oleme maksu- ja tolliametile eraldanud lisaraha, mis on võimaldanud lõpetada nii arendustöid kui ka leevendada töötajate palgakärbet. Riigikontroll ei tuvastanud auditi käigus ühtegi korruptsioonikahtlust ning ka meil pole põhjust eeldada, et maksu- ja tolliameti võlanõudjad ei tee oma tööd ausalt ja südamega. Nõustume riigikontrolliga, et majanduskriisi ajal tuleb maksukogumise taktika üle vaadata, ning maksuamet on selles suunas ka samme astunud. Samas on madalam maksulaekumine paratamatult osa majanduslangusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing