Vene teatri paremik taas Eestis

Signe Sillasoo 02. oktoober 2009, 00:00

2005. aasta sügise lahutamatuks osaks saanud teatrifestival Kuldne Mask Eestis ei jää kitsaste aegade kiuste toimumata ka tänavu. Vene teatri nelja kõrgelt hinnatud etendust saab nautida Tallinnas ja Jõhvis 6.-13. oktoobrini.

Ettevõtmise eestvedaja Svetlana Jantseki sõnul keskendub selleaastane festival draamateatri žanrite ja vormide mitmekesisusele ning rahvuslike koolkondade ja mentaliteetide ühendamisele.

Ja seda kõike nelja suurepärase lavastaja - grusiinlase Temur Tšheidze, lätlase Alvis Hermanise, inglase Donnellani ja peterburglase Lev Erenburgi töö kaudu.

Mainitute puhul on tegemist Venemaa festivalil Kuldne Mask nominentideks või laureaatideks nimetatud viimaste hooaegade parimate lavastustega, mis annavad väga hästi edasi kaasaegse vene teatri arengusuundi ja iseärasusi.

"Mõnikord me aga isegi ennetame Moskva eksperte. Nii juhtus näiteks O. Tabakovi Stuudio lavastusega "Rännakud", mida näidati Tallinnas 2006. aastal, enne nominendiks nimetamist," tõi festivali korraldaja näite.

Lisaks heale lavastajatööle sobivad need teatritükid Jantseki sõnul Eesti festivaliprogrammi hästi ka tehnilise teostuse poolest. "Kahjuks sõltub meie lõplik valik väga sageli aga Tallinna teatrilavade tehnilistest võimalustest. Kõiki Venemaa lavastusi ei saa meie väikestes teatrites lihtsalt näidata," lisas ta.

Lisaks tehniliste võimalustega arvestamisele peetakse Jantseki sõnul väga oluliseks ka seda, et lavale jõuaks võrdselt nii suurte kui ka väiksemate ja vähem tuntud teatrite töid.

"Tallinnas on esinenud teatritrupid Jekaterinburgist ning Omskist. Sel aastal üllatab meid Magnitogorsk. See on väga ebatavaline lavastus ("Onu unenägu" - toim), sensatsiooniline, isegi šokeeriv. Imetlusväärsed on ka mainekad näitlejad Alissa Freindlihh ja Oleg Basilašvili," selgitas festivali korraldaja ning toonitas, et selle lavastuse puhul on tegemist kindlasti ka vene realistliku teatrisuuna ühe suurepärase näitega. Huvitavad ja tähelepanu väärivad on Jantseki sõnul kindlasti ka Donnellani ja Hermanise tööd vene näitlejatega.

Lisaks suurepärastele lavastustele on festivali kavas ka mitmeid seminare ja meistriklasse, mille eesmärk on kutsealane suhtlemine ja koolitus. Mingeid suuremaid pidustusi juubeli puhul aga ei toimu. Majandussurutis on teinud oma töö.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing