Arendajad läinud, kiratsev müük kestab

Tea Taruste 05. oktoober 2009, 00:00

"Pärnust 5 km kaugusel Eametsas asuva Puti elamurajooni müügi andis meile üle AP Kinnisvara, sest nemad lõpetasid Pärnu piirkonnas tegevuse," rääkis Uus Maa Kinnisavarabüroo maakler Peeter Sepp. Buumiaegne plaan oli müüa 81 kinnistut, ent Sepa sõnul on nüüdseks müüdud 10-15 krunti. Valminud on kolm maja, valmimisel neli. Vee- ja kanalisatsioontrassid on valmis, elektriliinid kinnistutele veetud, peamine asfalttee ehitatud. Kruntidevahelised teed plaanitakse rajada siis, kui 60-70% majadest valmis.

"Hinnas oleme kõvasti alla tulnud, kõige odavamad krundid algavad 150 000 kroonist," märkis Sepp. "See teeb 60 kr/m2 kohta, kusjuures kommunikatsioonide väljaehitamiseks kulub umbes 90 kr/m2. Arendaja müüb suuremaid krunte seega alla omahinna," lisas ta. Atraktiivsemaid krunte praegu müüki pandud polegi ning need seisavad ooterežiimil. "Huvi tuntakse, aga kuna laenu eriti ei anta, on ka müük raskendatud," märkis maakler.

Sepa sõnul kiratsevad kõik Pärnu kandi arendused. "Osa arendajaid on pankrotti läinud ja müügiga tegelevad pankrotihaldurid. Valgerannas, Audrus, Tahkurannas, Paikuse vallas - müük on igal pool väga raske ja ostmist praktiliselt pole. Positiivset näidet ei tulegi meelde," nentis Sepp.

Uus Maa müüs küll lõpuni Helmiku elamurajooni, ent ka see jäi arendajal lõpetamata. Sepa sõnul on raske öelda, mis saab nende arendustega, mille algatajad on oma tegevuse lõpetanud, sest kommunikatsioonide rajamine on väga kallis lõbu.

"Arenduste asustamist tuleb nüüd vaadata 10-20 aasta perspektiivis. Just linnalähedaste kinnistute müügiprotsess on pikk. Pärnumaal on krunte ja detailplaneeringuid algatatud 30 aastaks ette," lisas ta.

SRV Kinnisvara projektijuht Ülar Hallikivi sõnul neil peale Tartus Emajõe ääres asuva Jõekaare midagi müügis polegi. Jõekaare sai kasutusloa mullu septembris. Aasta tagasi, pärast 20% hinnalangust leidis omaniku vaid viis korterit.

Nüüdseks on hindu veel tublisti langetatud. Nii on näiteks 46 m2 2toalise korteri võimalik Emajõe äärde soetada 1,5 miljoni asemel 910 000 krooniga, 3toaline 70 m2 korter maksab varasema 2,4 miljoni asemel 1,47 miljonit krooni.

"Hindu oleme allapoole nihutanud ja suve lõpust alates on näha inimeste suurenenud huvi kinnisvara osas. Jõekaare 42 korterist on praeguseks müüdud 9, paar-kolm tehingut peaks toimuma sel nädalal," rääkis Hallikivi.

Positiivse näitena on SRV-l ette näidata Saku vallas asuv Metsaveere elamurajoon, kuhu müüdi valmishooneid. "Müügis on vaid kaks maja ja neile ostjad juba olemas," märkis Hallikivi, kes peab projekti edu põhjuseks terviklahenduse pakkumist ja väljaehitatud infrastruktuuri.

Buumi ajal läks arendajatel meelest, et kinnisvara edukaks müümiseks on ostjale olulised asukoht ja väljaarendatud infrastruktuur. Linnadest ka 4-5 kilomeetri kaugusel asuvad elurajoonid pole atraktiivsed ning võivad jääda elaniketa.

Merirahu residentsid on hästi läbimõeldud korterelamuprojektid. Kaks maja viiest on müüdud, mis on hea tulemus, viimane maja alles tuleb müüki. Eeliseks on korralik infrastruktuur ning hea asukoht - majad asuvad otse mere ääres, vabaõhumuuseumi ja Merirahu eramurajooni vahel. Arhitektuuriliselt on hooned kenad ning sobivad ümbrusesse. Hinnatase on kahtlemata väga kõrge, näiteks neljatoaline korter maksab 2,3 miljonit krooni.

Peetri külas Ülemiste järve taga asuv elurajoon üks suuremaid terviklikke arendusprojekte. Üheksa kortermaja on täielikult välja müüdud ning praegu pakutakse vabu kortereid kahes majas. Rajoon ehitati õigel ajal, seepärast polnud ostjaid raske leida. Infrastruktuur on korralikult välja ehitatud. Arhitektuuriliselt on majad koledad. Reklaamitakse võimalust jõuda 5 minutiga südalinna, aga see on võimalik vaid südaöösel ning tublisti kiirust ületades.

Asub Pärnu linna piirist 4,5 km kaugusel Lihula suunal 23,6hektarilisel maa-alal Pärnu-Lihula maantee ja vana Pärnu-Audru maantee vahelisel alal. Asukoht on küll hästi ligipääsetav, ent miinuseks kaugus linnast. Projekt on olnud suhteliselt edukas, märkimisväärne on see, et müüdud on kõik ridamajad, mida on praegu kõige raskem realiseerida. Müüdud on ka pooled majadest, olemasolevatele on tehtud märkimisväärsed allahindlused - 850 000 ja isegi 650 000 kroonile. Positiivne on see, et lähedal on Audru keskkool ning Pärnu linnaga on regulaarne ühendus.

Tiskres asuvas elurajoonis on neli kortermaja, milles kokku üle 100 korteri. Tähelepanuväärne, et projektiga tehti esimene odavmüügikampaania juba 2007. a suvel, kui hinnad polnud veel langenud. Odavmüüki pandi 11 korterit, peamiselt seisma jäänud 3- ja 4toalised, ning 2 ridaelamuboksi. Allahindluskampaania tehti õigel ajal ning oli ka edukas. Projekti miinuseks on kaugus linnast ning kortermajade sobimatus sellesse piirkonda. Arendaja Artig Kinnisvara on nüüdseks pankrotis.

Arendus on saanud legendaarseks skandaalsele ärimehe Villu Parveti tõttu.

Harjumaal, Tallinnast 27 km kaugusel asuva rajooni peamised puudused on kaugus linnast, probleemid infrastruktuuriga ning asjaolu, et rajoon on jäänud poolikuks. Positiivse poole pealt võib välja tuua võrdlemisi soodsa hinna, Oru Kodusse võimalik osta maja hinnaga alates 599 000 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing